Dwór w Stryszowie oddział Zamku Królewskiego na Wawelu zaprasza na zwiedzanie ekspozycji prezentujące
Drukuj
Koronka we Dworze. Ekspozycja przywołująca nieco zapomniane rzemiosło

Dwór w Stryszowie oddział Zamku Królewskiego na Wawelu zaprasza na zwiedzanie ekspozycji prezentującej dziś nieco zapomniane rzemiosło koronkarskie.

Już po raz drugi Dwór w Stryszowie (Stryszów 508) – oddział Zamku Królewskiego na Wawelu prezentuje wystawę prac członkiń Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art z siedzibą w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Odwiedzający wystawę Koronka we Dworze będą mogli zapoznać się z wyrobami koronkowymi w rodzaju wachlarzy, biżuterii, elementów ubioru, masek karnawałowych czy serwetek, wykonanych przy zastosowaniu różnych technik koronkarskich.

Ekspozycja ma na celu przywołać dziś nieco zapomniane rzemiosło koronkarskie. Początki tej sztuki sięgają starożytnego Egiptu, gdzie używano zdobnie wiązanych siatek przypominających późniejsze wyroby koronkowe. W modzie europejskiej koronki pojawiły się w wieku XV i wkrótce na równi z biżuterią stały się symbolem luksusu i bogactwa. Szybko zaadaptował je także Kościół katolicki. Jako dekoracja stroju w formie np. szerokich obszyć alb czy złotych lub srebrnych aplikacji zdobiących ornaty, koronka była elementem uświetniającym uroczystości religijne.

Obecnie, w dobie odrodzenia rękodzieła, koronka znów zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Pojawiają się różne stowarzyszenia i inicjatywy lokalne, których zadaniem jest podtrzymywanie koronkarskiej tradycji.

Wystawa Koronka we Dworze będzie dostępna dla zwiedzających od soboty (13.06) do 4 września.

Szczegóły dostępne w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/262029181907632/

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Kolejna rozmowa o fotografii w stryszowskim dworze

W weekend na wadowickim rynku po raz drugi Festiwal Czekolady

Big Band zagra utwory Steviego Wondera

Michał Sikorski nominowany do prestiżowej nagrody

W Stacji Kultury historyczny wykład dra Lulewicza o wadowickiej kolei