Ciekawość poznania historii Wadowic i okolic jak i setna rocznica urodzin Karola Wojtyły to doskonały
Napisał 7 książek o okolicy i papieżu. Warto do nich zaglądnąć

Ciekawość poznania historii Wadowic i okolic jak i setna rocznica urodzin Karola Wojtyły to doskonały pretekst do sięgnięcia po książki wadowiczanina Romana Antoniego Gajczaka. W ciągu ponad 30 lat napisał ich aż 7 i każda z nich została doceniona przez czytelników.

W ostatnich latach widzimy niestety lekki upadek autorytetów i docenianie, honorowanie czy wynoszenie na piedestał osób, których dorobek czy zasługi jest niestety mizerny, a mówi się o nich tylko dlatego, żeby zbić polityczny czy moralny kapitał we własnym środowisku. Takie zjawisko możemy też niestety zaobserwować także  w naszej okolicy...

Warto więc przypomnieć o osobach, których pasja czy zainteresowania przekuwają się w rzeczy, które faktycznie warto znać i naprawdę niosą one jakiś pożytek, zwłaszcza lokalnej społeczności.

Sporej części wadowiczan sylwetki Romana Antoniego Gajczaka nie trzeba przypominać. Urodziny w Wadowicach prawnik i pisarz jest autorem sporej ilości artykułów w Polsce we Francji i USA jest także tłumaczem literatury amerykańskiej. Jest znawcą literatury amerykańskiej oraz znawcą tematyki Dzikiego zachodu, z tego powody jego zainteresowania skierowane były również na twórczość Karola Maya. Jego pasją jest także filatelistyka i malarstwo.

Wadowiczanin przez ponad 30 lat napisał również aż 7 książek, które opisują naszą okolicę, a co warto przypomnieć zwłaszcza w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, każda z nich nawiązuje do sylwetki św. Jana Pawła II: Wadowice miasto rodzinna Jana Pawła II (1986), Sercu najbliższe (1987), Tryptyk Kalwaryjski (1990), Chłopiec z ulicy Kościelnej (1991), Wadowice Miasto Papieskie (1995), Papież jest waszym głosem (1997) oraz Trzy miasta Karola Wojtyły (2010).

Większość pozycji dostępna jest w bibliotekach i warto po nie sięgnąć.

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+16 #1 Wadowiczanin 2020-05-21 12:10
I takich ludzi warto może honorować panie Kaliński a nie "obrońców" nieprawidłowego z punktu widzenia heraldyki herbu?
Cytować
+8 #2 Norek 2020-05-21 22:59
Oj, trochę jest tych osób w Wadowicach co rozsławiają imię św. Jana Pawła II i o nich nigdy się nie pamięta. Honoruje się natomiast urzędników i zwykłe polityczne miernoty. To jest skandal i zwykła nieuczciwość.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.