Spora gratka dla kolekcjonerów. W kalwaryjskiej bibliotece oraz jej filiach będzie można otrzymać oko
Drukuj
Wyjątkowa pocztówka w Kalwarii Zebrzydowskiej

Spora gratka dla kolekcjonerów. W kalwaryjskiej bibliotece oraz jej filiach będzie można otrzymać okolicznościową pocztówkę wydaną z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Wydana została ona z inicjatywy prywatnej jednego z mieszkańców, który część nakładu przekazał dla czytelników.

W poniedziałek (18.05) oraz przez kilka kolejnych dni, można będzie otrzymać w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej, a także filiach w Brodach, Leńczach, Przytkowicach i Stanisławiu Dolnym, okolicznościową pocztówkę wydaną z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Na pocztówce widnieje drzeworyt „Najświętsza Maria Panna Kalwaryjska” wydany przez Władysława Miłkowskiego w Krakowie pod koniec XIX wieku oraz medal wykonany przez krakowskiego grafika Piotra Bileckiego, przedstawiający postać Św. Jana Pawła II z okresu ostatniej pielgrzymki do ojczyzny w 2002 roku, kiedy odwiedził  również kalwaryjskie sanktuarium.

Na awersie pocztówki umieszczono fragment Modlitwy Zawierzenia Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedzianej w Sanktuarium Kalwaryjskim 19 sierpnia 2002 roku.

Okolicznościowa karta pocztowa z okazji urodzin papieża został wydana z inicjatywy prywatnej mieszkańców Kalwarii i część nakładu przekazana dla czytelników Biblioteki.

Skąd w ogóle wzięły się pocztówki? Ich historia sięga połowy XIX wieku. 1 października 1869 pojawiła się pierwsza odkryta „karta korespondencyjna” Cesarstwa Austro-Węgierskiego. W  1870 roku  niemiecki księgarz August Schwartz nadrukował w narożu strony adresowej karty korespondencyjnej ilustrację przedstawiającą artylerzystę. August Schwartz i Heinrich von Stephan wydrukowali w tym czasie serię 25 pocztówek, dającą początek przemysłowi kart widokowych. W tym samym roku  pojawia się w Londynie pierwsza ilustrowana angielska karta korespondencyjna.

Warto wspomnieć, że twórcą słowa pocztówka jest Henryk Sienkiewicz: pisarz zgłosił je w konkursie na odpowiednik francuskiego wyrażenia oznaczającego kartkę korespondencyjną w dniu 27 listopada 1900 roku.

Stare pocztówki są obiektem pożądania kolekcjonerów. Najstarszą przedstawioną w publikacjach kalwaryjską pocztówką jest pocztówka „Kalwarya” wysłana z Wadowic 17 września 1898 roku, która dotarła do Wiednia dzień później. Została przedstawiona przez Piotra Moskałę w „Kalwaryjskim alfabecie” i jest własnością autora.

(BM)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Dodatkowy seans oscarowego filmu!

Jazz w znakomitym wydaniu. Bohdan Lizoń Quartet "Przy lampce" w WCK

Do świąt na wadowickim rynku jarmark wielkanocny

W weekend Lanckorona zaprasza na jarmark wielkanocny

Okno na poezję. Taki pomysł Muzeum Miejskiego