Epidemia koronawirusa spowodowała, że Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II zaplanowane  z okazji
Drukuj
100-lecie urodzin św. Jana Pawła II. Co przygotowano?

Epidemia koronawirusa spowodowała, że Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II zaplanowane  z okazji 100 rocznicy urodzin pochodzącego z naszego miasta papieża zostały odwołane. Miasto przygotowało jednak alternatywny program obchodów.

Z powodu epidemii koronawirusa, Wadowice odwołały Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II zaplanowane na maj z okazji 100 rocznicy urodzin wielkiego Polaka. Przypomnimy, że zaplanowano duży koncert z TVP, spotkanie z ojcem Adamem Szustakiem, spektakl „Antygona” na wadowickim rynku, zjazd szkół z całej Polski, koncert orkiestr dętych, zawody sportowe, koncert Chóru Wadowiczan, biesiadę i wiele innych wydarzeń kulturalno-sportowych, w których miało wziąć udział tysiące osób w tym oficjalne delegacje i młodzież z naszych miast partnerskich. W tych dniach w Wadowicach miały gościć oficjalne delegacje i młodzież z miast partnerskich z Portugalii, Niemiec, Węgier i Włoch. 

Nie znaczy to, że obchody tego wydarzenia się nie odbędą. Miasto nie zrezygnowało z hucznego świętowania  i wspólnie z Telewizją Polską, papieskim muzeum, Bazyliką Ofiarowania NMP oraz wieloma wadowickimi instytucjami przygotowało szereg alternatywnych wydarzeń.

Tym razem jednak zamiast na wadowicki rynek, zapraszamy Was przed ekrany. Wszystkie eventy będziecie mogli śledzić za pośrednictwem mediów telewizyjnych oraz internetowych – mówi burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

W niedzielę (17.05) Wadowice staną się centralnym punktem na mapie programowej Telewizji Polskiej, która przez cały dzień będzie się łączyć z papieskim miastem. O 10:30 w TVP1 rozpocznie się transmisja z mszy świętej w Bazylice Ofiarowania NMP, pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. W samo południe w TVP Kraków usłyszymy „Głos regionów” prosto z Wadowic. Godzinę później w TVP1 będziemy mieli okazję obejrzeć transmisję z koncertu w papieskim muzeum „Urodziłem się w Wadowicach”, z udziałem wielu gwiazd polskiej estrady, m.in. Janusza Radka, Katarzyny Moś, Macieja Miecznikowskiego, Ani Wyszkoni, braci Golców, oraz Haliny Młynkowej. To będzie pierwsza część niezwykłego muzycznego widowiska, nadawanego jednocześnie z czterech bliskich sercu Ojca Świętego miast: Wadowic, Krakowa, Częstochowy oraz Gdańska. Relacja z drugiej i trzeciej części koncertu . „Cała Polska śpiewa dla Jana Pawła II” w telewizyjnej jedynce zaplanowana jest w godzinach 17:30 oraz 21:30.

Poniedziałek (18.05) to dzień urodzin św. Jana Pawła II. Jak co roku, w tym dniu zaplanowano uroczystą sesję Rady Miejskiej. Będzie to wyjątkowe posiedzenie, podczas którego burmistrz Bartosz Kaliński przyzna papieskie medale honorowe osobom, które miały szczególny udział w upowszechnianiu ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauczania Jana Pawła II.  Pomimo stanu epidemii nie zrezygnowano również z wielkiego papieskiego tortu, który w tym roku upiecze zwycięzca konkursu na najpiękniejszy projekt – cukiernia Rarytas z Wysokiej. Tym razem jednak nie można jak co roku go pokroić i rozdać mieszkańcom na rynku, dlatego zdecydowano, że kilkaset porcji przekazane zostanie dla wadowickich Domów Pomocy Społecznej. Popołudniu pokazane zostaną najlepsze Ppcztówki Urodzinowe z Wadowic, które zaprojektowały dzieci, startujące w konkursie zorganizowanym przez Wydział Promocji gminy Wadowice. Premierę będzie miał takzę niezwyky teledysk „Moje Miasto Wadowice”, stworzony specjalnie na 100-lecie urodzin Ojca Świętego. O godzinie 17:00 z inicjatywy papieskiego cała Polska zaśpiewa „Barkę”, a na sam finał z placu Jana Pawła II wypuszczone zostanie w niebo 100 gołębi! Relacje oraz transmisje z poniedziałkowego (17.05) świętowania będzie można śledzić za pośrednictwem profili facebookowych Wadowice – tu wszystko się zaczęło oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Kolejna odsłona spotkań z historią w Stryszowie. Co przygotował Teatr Młodych?

Rusza wakacyjne Kino Nocnych Parków. Co na pierwszy seans?

W papieskim muzeum wyjątkowa wystawa „Mój brat Edmund”

Andrychowska orkiestra zdobyła główna nagrodę na prestiżowym festiwalu

Andrychowski zespół Druga Strona Lustra zagrał ostatni raz w swojej karierze