Wykład prof. Krzysztofa Koźbiała poświęcony Wadowicom w pierwszych miesiącach po zakończeniu II wo
Już jest najnowszy, 22. numer „Wadovianów”. Redakcja zaprasza na spotkanie promocyjne

Wykład prof. Krzysztofa Koźbiała poświęcony Wadowicom w pierwszych miesiącach po zakończeniu II wojny światowej towarzyszyć będzie promocji najnowszego, dwudziestego drugiego numeru rocznika „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”.

Redakcja rocznika naukowego „Wadoviana” zaprasza na spotkanie promujące kolejny numer pisma, które odbędzie się w piątek (6.03) o godzinie 18:00 w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury. Wykład towarzyszący spotkaniu wygłosi dr hab. Krzysztof Koźbiał, prof. UJ, adiunkt w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zastępca dyrektora Instytutu ds. Dydaktyki. W kręgu zainteresowań badawczych profesora Koźbiała, historyka i politologa, członka Kolegium Redakcyjnego „Wadovianów”, znajdują się m.in. dzieje najnowsze Wadowic. Jego prelekcja poświęcona będzie miastu „Anno Domini 1945” – jego sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej.

Tematyka najnowszego numeru „Wadovianów” jest zróżnicowana. Tekstom poświęconym wizytom głów państwa polskiego w Wadowicach czy katastrofie kolejowej w Świnnej Porębie w 1939 r. towarzyszą artykuły o Karolu Wojtyle seniorze i historii powojennego Andrychowa. Autorzy artykułów przybliżyli także postacie w różny sposób związane z miastem i okolicą – m.in. Jerzego Klugera, mjr. Adama Zygmunta Prylińskiego czy karmelity z Woźnik o. Symplicjusza Bałysa. Interesujące źródło z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – opracowanie historii wsi wadowickiej autorstwa Stanisława Filipka – podał do druku Paweł Glugla. Na łamach pisma czytelnik znajdzie także relacje z projektów muzealnych i wydarzeń kulturalnych, recenzje i omówienia książek oraz adresy bibliograficzne publikacji, które okazały się w latach 2003 i 2019.

Podczas spotkania będzie można nabyć „Wadoviana” w atrakcyjnej, promocyjnej cenie.

Przypomnijmy, że wydawnictwo, w którym publikowało dotychczas kilkudziesięciu autorów, wydawane było z początku przez Zbiory Historyczne Ziemi Wadowickiej, a obecnie przez Wadowickie Centrum Kultury. Po wprowadzonych zmianach składa się z dwóch głównych części. W pierwszej znajdują się recenzowane rozprawy i artykuły naukowe. Każdy z tych tekstów musi spełniać wymogi artykułu naukowego i być pozytywnie zaopiniowany przez dwóch niezależnych recenzentów zewnętrznych, będących samodzielnymi pracownikami naukowymi.  Od 2013 roku „Wadoviana”, znajdują się na ministerialnej liście czasopism naukowych, otrzymały 4 punkty stając się jednym z najwyżej punktowanych pism regionalistycznych w Polsce. Rocznik znajduje się w prestiżowej bazie czasopism CEJSH (The Central European Journal of Social Sciences and Humanities), indeksowany jest również w innych humanistycznych bazach naukowych – Index Copernicus Journal Master List czy BazHum. O wysoki poziom pisma dba Rada Naukowa, do której zaproszenie przyjął kolejny naukowiec, tym razem zza południowej granicy – prof. dr hab. Peter Švorc z uniwersytetu w Preszowie, historyk, badacz dziejów Europy Środkowej w XX wieku. Stale poszerza się też grono recenzentów. W roku 2017 teksty skierowane do teki redakcyjnej oceniali po raz pierwszy naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.