Ten maj będzie wyjątkowy ze względu na setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Jego rodzinne mia
To będzie wyjątkowy maj. Zobaczcie co Wadowice przygotowują na setną rocznicę urodzin Jana Pawła II

Ten maj będzie wyjątkowy ze względu na setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Jego rodzinne miasto przygotowuje się do hucznych obchodów tego wydarzenia. Zobaczcie, co przygotowano.

Jubileuszowy rok 2020, ogłoszony oficjalnie rokiem Świętego Jana Pawła II, będzie pełen wspomnień i uroczystości poświęconych Wielkiemu Rodakowi, a jego rodzinne Wadowice ponownie staną się sercem wydarzeń. Kulminacją uroczystości będą ŚDP, czyli Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II. Potrwają od 16 do 24 maja i zgromadzą tłumy wiernych z Wadowic, Polski i całego świata. Jak poinformował Urząd Miejski w Wadowicach, który przedstawił w komunikacie ramowy program jubileuszu będziemy u nas gościć pielgrzymów, przyjaciół z miast partnerskich, grupy artystyczne oraz młodzież m.in. z Włoch, Portugalii, Niemiec i Węgier.

16 maja. Inauguracja Dni Pamieci św. Jana Pawła II

Wielką inaugurację Dni pamięci pod hasłem „Odrodzeni” zaplanowano w sobotę 16 maja.  Z plenerowej sceny na wadowickim rynku przemówi o. Adam Szustak OP – dominikanin, wędrowny kaznodzieja, autor książek i audiobooków. Jego dewiza brzmi: „Głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie  i na wszelkie sposoby”. Przemawia na wielotysięcznych stadionach, w kościołach i aulach, w parafiach i prywatnych domach. O. Adam poprowadzi uwielbienie, a towarzyszyć będzie mu zespół muzyczny OWCA.

17 maja. Wielki koncert TVP

W niedzielę 17 maja odbędzie się uroczysta msza święta dziękczynną w wadowickiej Bazylice Ofiarowania NMP. Po mszy, na imponującej scenie plenerowej, największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej wystąpią w koncercie poświęconym pamięci świętego, współorganizowanym przez Telewizję Polską oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzięki transmisji w TVP,  koncert zobaczą miliony widzów w kraju i za granicą.

18 maja. Dzień Urodzin Karola Wojtyły

Poniedziałek 18 maja to rdzeń roku jubileuszowego. Dokładnie 100 lat wcześniej, w kamienicy przy ulicy Kościelnej w Wadowicach, przyszedł na świat Karol Wojtyła. Co roku tego dnia wadowiczanie celebrują rocznicę urodzin swojego Patrona. Setna będzie naprawdę wyjątkowa!

Szkoły od 20 lat organizujące Ogólnopolski Zlot Szkól im. Jana Pawła II (ZSP w Radoczy, SP 1 w Wadowicach, SP 1 w Choczni) tym razem na spotkanie w Wadowicach zaprosili nie tylko placówki „papieskie”, ale i te mające innych patronów. W porannym przemarszu ulicami miasta, spod Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach na Plac Jana Pawła II, około godziny 8:30 wyruszą: dzieci i młodzież ze sztandarami, oficjalne delegacje, goście z miast partnerskich, mieszkańcy oraz pielgrzymi.

Uroczystą Sesję Rady Miejskiej zwołaną przez nasz samorząd zwieńczy podpisanie długo planowanego porozumienia o współpracy z Fatimą (Gmina Ourem, Portugalia), która dołączy do grona naszych międzynarodowych partnerów. Związanie Wadowic z Fatimą w dniu setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II jest symbolicznym podjęciem Jego testamentu duchowego.

O godzinie 11:00 mieszkańcy i goście spotkają się na uroczystej plenerowej Mszy Świętej. Do przewodnictwa w Eucharystii zaproszono biskupa krakowskiego Janusza Mastalskiego.

Po mszy odbędzie się cześć  mniej oficjalna: poczęstunek tortem urodzinowym, występy grup muzycznych, pokazy filmowe oraz Biesiadę Wadowicką z góralską nutą, organizowaną przez LGD Wadoviana, z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich.

Kolejnym mocnym punktem dnia będzie wielki koncert „Strażacy św. Janowi Pawłowi II w hołdzie” w wykonaniu orkiestr dętych z całej Polski. Koncert zakończy się wspólnym śpiewaniem, w ramach ogólnopolskiej akcji Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II „Cała Polska śpiewa Barkę”. Wydarzenie zwieńczy uroczyste wypuszczenie przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział w Wadowicach 100 gołębi symbolizujących pokój i pojednanie.

Finałowy tego dnia „Koncert Pamięci” będzie wspólnym przedsięwzięciem chóru wadowiczan i dzieci z gminnych placówek szkolnych i przedszkolnych, którzy w radosnym koncercie przypomną nam najbardziej wzruszające chwile pontyfikatu Świętego.

19-24 maja. Papież sportowiec, papież artysta papież gór

Kolejne dni wypełnią wydarzenia sportowe i kulturalne dla dzieci i młodzieży. Nawiążą one do młodzieńczych lat Karola Wojtyły, kiedy jako nastoletni chłopak uprawiał sport, grał w teatrze, chodził po górach. We wtorek 19 maja zaplanowano wycieczkę na Groń Jana Pawła II, natomiast środa 20 maja  i czwartek 21 maja  to dni przewidziane do realizacji zawodów sportowych dla młodzieży organizowanych wraz z klubem sportowym MKS Skawa Wadowice. Będzie wielki turniej piłki nożnej oraz mistrzostwa lekkoatletyczne. W programie nie zabraknie gier i zabaw, występów artystycznych, koncertów oraz międzynarodowej integracji. W piątek 22 maja wieczorem organizatorzy zapraszają do kina plenerowego poświęconego naszemu patronowi.

Sobota 23 maja rozpoczną  ponownie sportowe emocję. „W papieską setną rocznicę na boisku świętują piłkarskie Wadowice” to ogólnopolski turniej organizowany przez klub PUKS Karol Wadowice. Z kolei wieczorem plac Jana Pawła II przemieni się w grecką agorę, gdzie spektakl „Antygona”, na unikalnej, okrągłej scenie i przy aktywnym udziale publiczności zaprezentuje zaproszony przez magistrat  JaNowy Teatr z Andrychowa – grupa teatralna tworząca w oparciu o chrześcijańskie wartości. Dramat Sofoklesa był szczególnie bliski Karolowi Wojtyle, który w młodości sam wcielał się w rolę Hajmona – narzeczonego Antygony. Po latach, gdy podczas pielgrzymki do Polski odwiedził rodzinne Wadowice, nawiązał do sztuki, cytując z pamięci jej obszerne fragmenty i wymieniając z nazwiska aktorów, którzy grali z nim na scenie.

Również Narodowy Bank Polski zaplanował wyjątkowe uczczenie jubileuszowego roku 2020. Z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II zostaną wydane trzy monety kolekcjonerskie: złota i dwie srebrne. Emisja monet będzie miała miejsce 23 maja, właśnie w Wadowicach!

Obchody zakończą się  w niedzielę 24 maja VI edycją Biegu Wadowickiego. Sportowcy z całej Polski kolejny raz spotkają się w Wadowicach, aby spróbować swoich sił w biegu pięknymi trasami Papieskiego Miasta i na zakończenie spróbować tradycyjnej kremówki.

Jak informuje wadowicki magistrat, to nie wszystko. Światowe Dni Pamięci to kulminacja 100-rocznicy Urodzin Karola Wojtyły, które jednak w Wadowicach obchodzimy przecież przez cały 2020 rok. Pierwszym wydarzeniem inaugurującym cykl uroczystości był świąteczny koncert „Grajmy Panu – kolędy i pastorałki” z udziałem Kordiana oraz zespołu Golec uOrkiestra, który odbył się w wypełnionym po brzegi kościele św. Piotra Apostoła.

Zobacz: Golec uOrkiestra z cudnym koncertem kolęd i pastorałek. Publiczność rozgrzał Kordian

Już w lutym gmina Wadowice zaprasza mieszkańców na pierwszy z cyklu wykładów „Aby życie miało sens. Wykłady otwarte z racji 100-rocznicy urodzin św. Jana Pawła II”, które gmina Wadowice organizuje wspólnie z Uniwersytetem Papieskim. Inauguracyjne spotkanie z udziałem ks. prof. dr hab. Wojciecha Zyzaka (rektora Uniwersytetu Papieskiego) oraz ks. prof. nadzw. Adama Olszewskiego będzie miało miejsce 27 lutego w Wadowickiej Bibliotece Publicznej. Wstęp jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, a spotkania będą się odbywać cyklicznie przez cały rok.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-16 #1 Prawda 2020-01-30 17:14
Na fejsie pod tym artykułem badna lewackich pomiotów urządza sobie kpiny. Zapewne urodziny Marksa i Lenina obchodziliby chętniej. Dlatego właśnie pomioty jesteście w opozycji i zawsze już będziecie, bo normalni ludzie mają was dość. Lewactwo nigdy już do władzy nie wróci. Ani lewactwo ani liberalne proniemieckie sprzedawczyki.
Cytować
+11 #2 g 2020-01-31 06:51
Prawda Twój język miłości bliźniego aż bije po oczach
zastanów się czego Cie uczy Ewangelia Cytuję Prawda:
Na fejsie pod tym artykułem badna lewackich pomiotów urządza sobie kpiny. Zapewne urodziny Marksa i Lenina obchodziliby chętniej. Dlatego właśnie pomioty jesteście w opozycji i zawsze już będziecie, bo normalni ludzie mają was dość. Lewactwo nigdy już do władzy nie wróci. Ani lewactwo ani liberalne proniemieckie sprzedawczyki.
Cytować
+10 #3 RYBA 2020-01-31 12:04
Przyjedzie pełno ludzi z kraju i zagranicy ciekawe jak Wadowice będą rozkopane ul Lwowska Sienkiewicza most na skawie rondo na Wenecji i Walowej życzę powodzenia i miłej zabawy.
Cytować
+1 #4 Zośka 2020-02-01 14:00
Świętować i czcić obrońcę pedofilów...
Cytować
+9 #5 Zatajone fakty 2020-02-02 13:40

0 #5 Zatajone fakty 2020-02-02 04:50
Mało kto wie jak naprawdę zmarł Jan Paweł II. Uciszono kontrowersje, mogły wywołać skandal


Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Wielkimi krokami zbliża się więc 15. rocznica jego śmierci. Wspominając ostatnie chwile Ojca Świętego mało kto wie, jak naprawdę zmarł i jaka była jego droga do odejścia. Okazuje się, że pewne fakty zatajono.
Jan Paweł II nie miał już sił. Chociaż za wszelką cenę starano się go wyleczyć, zmarł. Wraz z jego odejściem uciszono wciąż narastające kontrowersje. Wiele osób do dziś woli omijać ten drażliwy temat.

Jan Paweł II zdołał wyszeptać 6 kluczowych słów
Wszystko zaczęło się, kiedy przedstawiciele Watykanu odwołali oficjalną audiencję z udziałem papieża tłumacząc jego nieobecność "symptomami grypowymi". Przez długi czas stan zdrowia Jana Pawła II nie był podawany do mediów, a przynajmniej nie tak szczegółowo, jakby życzyli sobie tego wierni. Kilka dni przed jego śmiercią ludzie na całym świecie zaczęli się o niego modlić w nadziei o ozdrowienie. Niestety, zmarł 2 kwietnia.

W dzień swojej śmierci, około godziny 15:00, Jan Paweł II zdołał wydusić słabym i stłumionym głosem: "Pozwólcie mi iść do domu Ojca". Ostatnie słowa papieża zdradził Stanisław Dziwisz mówiąc, że Ojciec Święty skierował je do czuwającej przy łóżku siostry zakonnej. Był z nim aż do samej śmierci, którą o 21:37 stwierdził doktor Renato Buzzonetti. Jednak to właśnie słowa papieża stały się mocno kontrowersyjnym tematem.

Nie chciał, by go ratowano, chciał zakończyć swoją mękę?

Jan Paweł II przed swoją śmiercią 2 razy przebywał w szpitalu - licząc okres od 31 stycznia. Po każdej podjętej kuracji w klinice jego stan się poprawiał, lecz potem w niespodziewanyc h momentach gwałtownie się pogarszał. Każda decyzja dotycząca pobytu w szpitalu była ściśle omawiana z Ojcem Świętym. Odmówił on trzeciej wizyty, jakby świadomie godził się na odejście z tego świata. W pewnych kręgach stało się przedmiotem ostrej dysputy - czy ciężko chory papież w ostatnich dniach życia podjął świadomą decyzję o, niejako, eutanazji?

Zastanawia również fakt karmienia papieża. Przez ostatnie tygodnie i dni swojego życia był karmiony przez sondę. Zanim zmarł, niektórzy obecni przy jego łóżku twierdzili, że sonda została założona Janowi Pawłowi II na 3 dni przed śmiercią. Istnieje możliwość, iż wcześniej papież sam świadomie odmówił jedzenia i podtrzymywania go przy życiu. Nikt jednak nie jest w stanie potwierdzić, czy rozmowa z papieżem dotycząca karmienia rzeczywiście się odbyła
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.