Zarząd Województwa Małopolskiego powołał księdza Łukasza Piórkowskiego na stanowisko dyrektora Mu
Drukuj
Zarząd Województwa Małopolskiego powołał nowego dyrektora papieskiego muzeum

Zarząd Województwa Małopolskiego powołał księdza Łukasza Piórkowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Zastąpi na tym stanowisku zmarłego 2 listopada w wieku 52 lat ś.p. księdza Jacka Pietruszkę.

W czwartek (23.01) Zarząd Województwa Małopolskiego powołał księdza Łukasza Piórkowskiego od 1 lutego 2020 roku na stanowisko dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach na okres pięciu lat.

W obecności ks. Pawła Rybskiego, przedstawiciela Archidiecezji Krakowskiej umowę określającej warunki organizacyjno-finansowe działalności Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz programu jego działania z ks. Łukaszem Piórkowskim podpisał   Marszałek Województwa Małopolskiego  Witold Kozłowski.

Papieskie muzeum jest wspólną instytucją kultury utworzoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, województwo małopolskie, archidiecezję krakowską oraz gminę Wadowice. Zgodnie z zapisami umowy i statutu, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski jako przedstawiciel archidiecezji krakowskiej zawnioskował o powołanie księdza Łukasza Piórkowskiego na stanowisko dyrektora muzeum. Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic wyrazili zgodę na powołanie kandydata wskazanego przez metropolitę.

Ksiądz Łukasz Piórkowski był dotychczas wicedyrektorem Instytutu Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II w Krakowie. Przez wiele lat był też prowadzącym w programie telewizyjnym dla dzieci „Ziarno”. Na stanowisku dyrektora papieskiego muzeum zastąpi zmarłego 2 listopada w wieku 52 lat księdza Jacka Pietruszkę.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w nowej formule zostało założone w 2010 roku przez cztery podmioty: Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa małopolskiego i gminy Wadowice. Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność placówki założonej w 1984 roku przez Archidiecezję Krakowską. Placówka po przebudowie działa od kwietnia 2014 roku. Autorami ekspozycji stałej są Barbara i Jarosław Kłaputowie. Przechodząc przez 16 stref tematycznych na czterech kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 m2 powierzchni, poznajemy kolejne etapy życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie „wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkrywamy przedwojenne Wadowice, wędrujemy z Ojcem Świętym w góry, poznajemy kontekst historyczny jego działalności i wyruszamy w 104 podróże apostolskie. W muzeum możemy też towarzyszyć papieżowi w jego odchodzeniu do Domu Ojca oraz zgłębić jego drogę do świętości.

W muzeum udostępnianych jest blisko 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Wciąż gromadzone są nowe eksponaty, ofiarowywane najczęściej przez osoby z kręgu Jana Pawła II, jak np. osobiste pamiątki przekazane placówkę przez Benedykta XVI w 2017 roku. Muzeum łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, co każdemu zwiedzającemu pozwala odnaleźć coś dla siebie i poznać lub odkryć na nowo bogactwo życia Papieża z Wadowic.

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II prowadzi nie tylko działalność wystawienniczą, ale też naukową i edukacyjną. Co roku odbywają się konferencje naukowe i koncerty z okazji papieskich rocznic, a dzieci i młodzież mogą brać udział w warsztatach muzealnych.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Kolejna rozmowa o fotografii w stryszowskim dworze

W weekend na wadowickim rynku po raz drugi Festiwal Czekolady

Big Band zagra utwory Steviego Wondera

Michał Sikorski nominowany do prestiżowej nagrody

W Stacji Kultury historyczny wykład dra Lulewicza o wadowickiej kolei