Kapliczka św. Jana Nepomucena w Gierałtowiczkach nabrała nowego blasku. To już trzecia kapliczka, kt
Kapliczka w Gierałtowiczkach z 1780 roku nabrała nowego blasku

Kapliczka św. Jana Nepomucena w Gierałtowiczkach nabrała nowego blasku. To już trzecia kapliczka, która w ostatnich latach została odremontowana dzięki środkom gminy Wieprz oraz dotacji z samorządu województwa Małopolskiego.

W piątek (6.09) dokonano odbioru prac konserwatorskich pochodzącej z 1780 roku przydrożnej kapliczki św. Jana Nepomucena w Gierałtowiczkach. To już trzecia na przestrzeni ostatnich 3 lat kapliczka, która dzięki środkom budżetu gminy Wieprz oraz dotacji z samorządu województwa Małopolskiego, odzyskała swój dawny blask.

Z uwagi na pogarszający się stan przydrożnych kapliczek na terenie gminy w 2019 roku do prac konserwatorskich wytypowano dwa obiekty. Oprócz kapliczki w Gierałtowiczkach zaplanowano prace przy kapliczce św. Rodziny znajdującej się w Wieprzu przy ulicy Wrzosowej. Wartość historyczna oraz artystyczna obu obiektów została doceniona przez władze województwa małopolskiego, które w tegorocznej edycji konkursu „Kapliczki Małopolski_2019” przyznały na ten cel kwotę 16 tysięcy złotych. Łączny koszt obu zadań zamknie się w kwocie 30 300 złotych.
 
Według tradycji ludowej Św. Jan Nepomucen, któremu poświęcona została kapliczka w Gierałtowiczkach był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Przed rozpoczęciem prac obiekt znajdował się w fatalnym stanie technicznym i estetycznym. Kapliczka była w całości zawilgocona, porośnięta mchem. Nad głową świętego brakowało nimbu. Otoczenie było zarośnięte młodymi drzewami. Na tynkach widoczne były spękania oraz częściowo ubytki. Ostatnie prace konserwatorskie przy kapliczce przeprowadzone były w 1932 roku. Fundatorem prac był mieszkaniec Gierałtowiczek Tytus Dunin o czym świadczy napis widoczny na postumencie.

Stan kapliczki przed i po zakończeniu prac:

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.