W pierwszą sobotą września Wadowicka Biblioteka Publiczna jako instytucja aktywnie popularyzująca lit
Osiem nowel na Narodowe Czytanie w bibliotece

W pierwszą sobotą września Wadowicka Biblioteka Publiczna jako instytucja aktywnie popularyzująca literaturę po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej, ósmej już edycji zaprezentowano osiem nowel.

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia – argumentował wybór lektury prezydent RP Andrzej Duda.

Jak w latach poprzednich w projekt Narodowego Czytania zaangażowała się grupa sympatyków i przyjaciół biblioteki. Mimo tego, że wachlarz prezentowanej literatury był szeroki i różnorodny zarówno tematycznie jak też chronologicznie, odpowiednie słowo wiążące przygotowane przez panią Joannę Haber połączyło fragmenty lektur w piękną  i przyjemną dla ucha inscenizację. Dodatkowy klimat podczas głośnego czytania stworzyła odpowiednio dobrana oprawa muzyczna.

Na zakończenie, każdy z uczestników imprezy otrzymał folder okolicznościowy potwierdzający udział w „Narodowym Czytaniu” z  pamiątkową pieczęcią wydaną przez kancelarię prezydenta RP.


Na szczególne podziękowania zarówno organizatorów i słuchaczy zasłużyli czytający, aktywnie biorący udział w akcji przybliżającej piękno polskiej literatury.

Uczestnicy Narodowego Czytania:

Słowo wiążące - Jan Popowicz
„Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej - Henryka Swornóg, Milena Perlińska
„Katarynka” Bolesława Prusa - Bolesław Wegenke, Anna Konieczny
„Dym” Marii Konopnickiej - Maria Krystyna Talaga, Janina Turek
„Sachem” Henryka Sienkiewicza - Grzegorz Radwan
„Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego - Krzysztof Pływacz
„Orka” – Władysława Stanisława Reymonta - Jolanta Godzik, Katarzyna Gołąb
„Mój ojciec wstępuje do strażaków” – Bruno Schulza - Anna Ochocka.

 

 

(KML)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.