Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II”. Tym razem goś
Kolejne spotkanie z cyklu „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II” za nami

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II”. Tym razem gośćmi byli Stanisław i Jan Abrahamowiczowie. Opowiadali o duszpasterstwie  ks. Karola Wojtyły w krakowskiej parafii św. Floriana.

W sobotnie (7.09) popołudnie w sali teatralnej miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II” organizowane przez Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II. Tym razem  gośćmi byli Stanisław i Jan Abrahamowiczowie - członkowie papieskiej „Rodzinki”, czyli niezwykłego duszpasterstwa prowadzonego przez ks. Karola Wojtyłę w krakowskiej parafii św. Floriana.

Pan Stanisław, przedstawiciel pierwszego pokolenia „Rodzinki”, dzięki ks. Karolowi Wojtyle poznał swoją żonę Lidię – nazywaną przez Wadowiczanina „Lusią”. Z wzruszeniem i humorem dzielił się swoimi osobistymi wspomnieniami, mającymi swój początek w latach pięćdziesiąty, kiedy jako student poznał młodego duszpasterza akademickiego. Dzięki jego opowieściom mogliśmy zobaczyć przyszłego Papieża z mało znanej strony i dowiedzieć się, jakim był człowiekiem krótko po swoich święceniach. Pan Stanisław zwracał uwagę na ważną umiejętność ks. Karola Wojtyły łączenia tematów poważnych, duchowych z radością wspólnego spędzania czasu. Nie zabrakło barwnie opowiadanych anegdot oraz opowieści o „indywidualnym duszpasterstwie” prowadzonym przez ks. Wojtyłę w czasie wypraw kajakowych.

Opowieści pana Stanisława uzupełniał już z innej perspektywy jego pierworodny syn – ks. Jan. Został on ochrzczony przez ks. Karola Wojtyłę w kościele św. Floriana. Znając trudną sytuację lokalową młodego małżeństwa ks. Karol nie tylko ochrzcił dziecko, ale na swojej dawnej plebani zorganizował także małe przyjęcie, zapraszając gości na herbatę z herbatnikiem. Księdzu Janowi nie tylko na początku, ale także przez jego młodość i dorosłe życie towarzyszyła życzliwa obecność „Wujka”.

Wydarzenia z ich osobistego życia przeplatały się z historią, która okazała się być historią Kościoła powszechnego. Pana Stanisława wiadomość o wyborze kard. Wojtyłę na Stolicę św. Piotra zastała w dalekiej Libii. Dopiero po powrocie do kraju mógł cieszyć się z tej nowiny z innymi członkami „Rodzinki”. Po pamiętnym 16 października 1978 roku zmieniła się forma ich kontaktów. Małżeństwo Abrahamowiczów wraz z dziećmi odwiedzało Jana Pawła II w Rzymie. Jednak dla nich pozostał „Wujkiem”, czego niezwykły ślad pozostał właśnie w korespondencji, pod którą zawsze podpisywał
się tym dawnym zwrotem.

W wakacje 2005 roku Abrahamowiczowie planowali udać się do Watykanu z okazji sześćdziesiątej rocznicy ślubu. Niestety, nie dane im było już spędzić tego jubileuszu razem z tym, który pobłogosławił ich małżeństwo.

Spotkanie poprowadził ks. Andrzej Gołębiowski SDB, szef Redakcji Programów Katolickich TVP3 Kraków.

Papieskie muzeum na kolejne spotkanie „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II” zaprasza  16 listopada. Gościem będzie ks. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 dżesika 2019-09-09 13:24
Pamiętamy:

https://oko.press/papiez-franciszek-jan-pawel-ii-nakazal-ratzingerowi-zataic-sprawe-pedofila-degollado/
Cytować
+4 #2 dżesika 2019-09-09 14:03
https://strajk.eu/polski-kosciol-juz-oficjalnie-przeciwko-rozumowi-i-oswieceniu-kolejne-wstrzasajace-wypowiedzi-jedraszewskiego/
Cytować
0 #3 Anka 2019-09-09 20:08
Szkoda, że panowie nie wspomnieli o roli JPII w ukrywaniu pedofilii
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.