Młodzieżowy Teatr Sokół działający w WCK  świętuje swoje 20. urodziny! Z tej okazji niezwykłe w
Dwadzieścia lat Teatru Sokół! Na obchody przygotowano sporo atrakcji

Młodzieżowy Teatr Sokół działający w WCK  świętuje swoje 20. urodziny! Z tej okazji niezwykłe wydarzenie: pokaz spektaklu „Domino”, wystawa materiałów archiwalnych oraz spontaniczna gala pełna teatralnych etiud, projekcji video i wspomnień byłych członków Sokoła!

Teatr Sokół został powołany do życia w Wadowickim Centrum Kultury w 1999 roku (pierwotnie pod nazwą Teatr Młodych Sokół). Nazwa grupy nawiązuje do nazwy towarzystwa gimnastycznego „Sokół”, organizacji założonej pod koniec XIX wieku, której głównym zadaniem było (i jest nadal) krzewienie i promocja kultury na ziemiach naszego powiatu. Przez 20. lat istnienia nad rozwojem zespołu czuwało 5 instruktorów: Stanisław Michno, Anna Wodyńska, Włodzimierz Pohl, Jolanta Denejko oraz Michał Brańka, a przez zespół przewinęło się wiele ponad 100 młodych twórców!

Nad obchodami XX-lecia intensywnie pracował obecny skład zespołu – młodzi aktorzy przez cały obecny sezon skrupulatnie gromadzili archiwa, plądrowali każdy zakamarek Wadowickiego Centrum Kultury szukając wszelkiego rodzaju materiałów archiwalnych (zdjęć, kostiumów, ulotek, scenariuszy itp.), a także zwrócili się z prośbą do ex-Sokołów (nawet tych najstarszych!) z prośbą o udostępnienie swoich pamiątek:

Pracując nad jubileuszowym wydarzeniem pomyśleliśmy, że najistotniejszym tworzywem Sokoła przez 20 lat przede wszystkim byli... ludzie! Teatr Sokół to przyjaźnie, energia, atmosfera i tysiące wspomnień - zwróciliśmy się do naszych starszych kolegów i koleżanek z prośbą o przesłanie do nas swoich wspomnień w formie video. To ich przemyślenia stały się z kolei dla nas materiałem do stworzenia gali: projekcje video przeplatane są ze wspomnieniami byłych Sokołów oraz naszymi, luźnymi impresjami scenicznymi, inspirowanymi archiwalnymi spektaklami. Powstał niezły misz-masz - mamy nadzieję, że choć trochę oddaje szalonego ducha Sokoła! – piszą obecni członkowie Teatru na swoim profilu Facebook.

Obchody już w niedzielę (23.06) od godziny 17:30. Wydarzenie rozpocznie się prezentacją najnowszego, autorskiego spektaklu  „Domino” (premiera: grudzień 2018 roku). Przedstawienie jest efektem wspólnych inspiracji przede wszystkim zbiorami "Listów niezapomnianych" Shauna Ushera. Listy - nie tylko te przeczytane, ale także samodzielnie napisane - stały się podstawą do szczerych, niespiesznych rozmyślań nad sobą oraz swoim najbliższym otoczeniem - rodziną. "Domino" to charakterystyczne dla Sokoła połączenie humoru i refleksji, prowokujące do próby zadania sobie pytań: ile mamy w sobie z rodzica? za co możemy mu być wdzięczni? co naprawdę myśli sobie o nas rodzic? czy... gdyby napisał do nas list, to co w nim by się znalazło? Spektakl został kilkakrotnie doceniony m. in. podczas XVI Ogólnopolskich Młodzieżowych Zatargów z Teatrem w Teatrze Starym Bolesławcu (Nagroda Publiczności, II Nagroda oraz Wyróżnienie Aktorskie dla Tomasza Wójcickiego) i V Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych "Kalejdoskop" w EOPT Gardzienice (III Nagroda oraz Wyróżnienie Aktorskie dla Martyny Mrowiec).

Niedawno prezentowaliśmy nasze „domino” w niezwykłym Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” w przededniu Dnia Matki. Tym razem, być może ostatni już raz, zaprezentujemy spektakl dokładnie w Dzień Ojca, dodatkowo świętując 20 lat Teatru – to dla nas wymarzone podsumowanie! – mówią twórcy przedstawienia.

Wstęp na całość wydarzenia jest całkowicie bezpłatny!

(JS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.