W poniedziałek (3.06) o godzinie 18:00 w Wadowickim Centrum Kultury odbędzie się promocja książki za
Wielka gratka dla miłośników historii i wadowickiego „Gimpla”

W poniedziałek (3.06) o godzinie 18:00 w Wadowickim Centrum Kultury odbędzie się promocja książki zatytułowanej: „Idziemy w bój życia. Społeczność wadowickiego Gimnazjum w drodze do Niepodległej”.  Redaktorem naukowym wydawnictwa jest Konrad Meus.

Wydawnictwo to zostało przygotowane z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity. Patronat naukowy nad projektem sprawował Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Z kolei patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Wadowic  Bartosz Kaliński. Redaktorem naukowym wydawnictwa jest Konrad Meus, który zagadnięty na temat książki powiedział:

Na przełomie października i listopada 1918 roku Polska odzyskiwała upragnioną niepodległość. Zanim ta wiekopomna chwila nastała przez pięć lat Polacy płacili najwyższą daninę na frontach Wielkiej Wojny – jak nazywano pierwszą wojnę światową, a także później w wojnach o granice Rzeczpospolitej. Wśród poległych znalazło się kilkudziesięciu nauczycieli, uczniów i absolwentów wadowickiego Wyższego Gimnazjum Humanistycznego. Najmłodszy z nich – Tadeusz Czeżowski – miał 16 lat. Wielu nie ukończyło 18 lat. Stali się cichymi bohaterami, dzięki którym Polacy mogli cieszyć się wolnością.

Dzisiaj w sto lat od tamtych wydarzeń przywracamy pamięć o tych niezwykłych ludziach. To właśnie tym zwyczajnym ludziom a niezwyczajnym bohaterom poświęcona została książka zatytułowana: „Idziemy w bój życia. Społeczność wadowickiego Gimnazjum w drodze do Niepodległej”. Książka zawiera 10 artykułów przygotowanych przez historyków związanych z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie, a nawet Hochschule der Künste w szwajcarskim Bernie. W książce Czytelnicy znajdą teksty poświęcone: zapomnianym dziejom Wadowic z lat 1914-1918, a także niezwykłe biografie kilku spośród wadowickich Bohaterów, wśród których znaleźli się: adiutant Józefa Piłsudskiego – Adam Dobrodzicki, generał Wojska Polskiego Karol Masny, inicjator życia patriotycznego w Wadowicach – Kazimierz Usiekniewicz, bohater wojny polsko-czechosłowackiej z 1919 roku – Henryk Taub, bracia Herzogowie, czy też polski legionista i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej – pułkownik Kazimierz Szpądrowski (zamordowany przez radzieckie NKWD w Moskwie w 1940 roku).

W trakcie spotkania nastąpi także wspomnienie nieodżałowanego dra Gustawa Studnickiego (w dwudziestą rocznicę jego śmierci) – regionalisty, pasjonata lokalnej historii oraz znakomitego nauczyciela i pedagoga.

Niewątpliwym atutem spotkania promocyjnego jest fakt, że dla jego uczestników przygotowano około 250 bezpłatnych egzemplarzy książki!


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.