W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała gigapikselowa fotografia Cudownego Obr
Kalwaryjski obraz Matki Bożej doczekał się nietypowej fotografii

W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała gigapikselowa fotografia Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej a także szat wotywnych. To druga tego typu inicjatywa w Polsce.

Na prośbę kustosza Sanktuarium ojca Konrada Cholewy OFM, krakowski fotografik Piotr Tumidajski wykonał gigapikselową reprodukcję Obrazu Matki Bożej w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Składa się na nią 700 GB danych RAW!. Artysta zrobił 4 508 zdjęć, całość zawiera 9 miliardów pikseli. Zdjęcie zostało wykonane techniką zapewniającą najwyższą jakość, uwzględniającą przestrzenność dzieła. Obraz sfotografowano z nakładanymi  sukienkami (sukienką jubileuszową, sukienką 1050-lecia Chrztu Polski, sukienką niebieską i sukienką koralową) i koronami. Projekt był bardzo czasochłonny, jego realizacja trwała 40 dni. Samo fotografowanie zajęło artyście kilka dni.

Pomiędzy dniami zdjęciowymi następowała weryfikacja materiałów, próbne scalenie i łaczenie całości, tak, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Technika fotografii gigapikselowej polega na wykonaniu kilkuset zdjęć obrazu fragment po fragmencie, a następnie połączeniu ich w specjalistycznym programie komputerowym. W technice tej obraz traktowany jest wycinkowo, a po złożeniu całości mamy możliwość dowolnego zbliżania fragmentów dzieła – możliwości analizy jego struktury – mówi Piotr Tumidajski.

Projekt był wyzwaniem także dla stróżów sanktuarium. Z uwagi na przybywających pielgrzymów, realizacja przedsięwzięcia odbywała się nocą. Kustosz przyznaje, że poruszająca była modlitwa w ogromnej bliskości obrazu, sam moment jego wyciągania oraz modlitwa wynagradzająca po zakończeniu prac. Najbardziej wzruszającą chwilą okazała się cicha modlitwa w czasie fotografowania. Przez cały czas przy obrazie modlili się bernardyni.

Zdaniem ojca Konrada Cholewy, fotografia przyczyni się do jeszcze większej czci Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej: dzięki pracy fotografa i technicznym możliwościom obraz w doskonałej rozdzielczości, będą go mogli oglądać wierni z całego świata. Dodatkowym atutem jest  możliwość z bliska oglądać wszystkie szaty zdobiące obraz Matki Bożej.

Zdjęcia obrazu i szat można zobaczyć na stronie Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej TUTAJ.


(MG)
(źródło: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaria Zebrzydowska)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.