Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach 9 kwietnia hucznie będzie obchodzić 5.
Drukuj
Papieskie muzeum obchodzi pięciolecie. Przygotowało kilka niespodzianek z tej okazji

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach 9 kwietnia hucznie będzie obchodzić 5. rocznicę otwarcia nowej ekspozycji. Z tej okazji przygotowano sporo atrakcji i niespodzianek dla mieszkańców, młodzieży, turystów i pielgrzymów.

We wtorek (9.04) od 8:00 do 15:00 szkoły podstawowe i gimnazja mogą wziąć udział w warsztatach, które przybliżają osobę Jana Pawła II. Ponadto, każdy będzie miał możliwość zobaczenia wystawy we własnym tempie i zapoznania się z całością ekspozycji, bez konieczności podążania za przewodnikiem. Na darmowe zwiedzanie placówka zaprasza od godziny 9:00 do 14:40.
 
O 12:00 na wadowickim rynku nie zabraknie urodzinowego tortu oraz pokazu baniek mydlanych dla najmłodszych.
 
Późnym popołudniem, od 16:00 razem z Sherlockiem Wadowice przygotowano olejną część fabularnej gry „Muzealni Detektywi. Tajemnica zaginionej walizki”. Tym razem uczestnicy szukać będą cennych artefaktów, które zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Wejście odbywać się będzie co 10 minut od 16:00 w grupach 4-osobowych (wejście ostatniej grupy o 19:00). Ze względu na poziom trudności, gra jest dedykowana dla osób powyżej 15 lat.
 
Na zakończenie tego wyjątkowego dnia o godzinie 17:00 rodzinną komedią zainaugurowane zostanie kino familijne w Sali Teatralnej Domu Katolickiego przy placu Jana Pawła II 1.

Zachęcamy do odbierania darmowych wejściówek na wszystkie wydarzenia w kasach Muzeum (plac Jana Pawła II 5). Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 33 823 35 55 lub 609 730 528 – informuje nas Magdalena Maślona z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Przypomnijmy, że muzeum  w nowej formule zostało założone w 2010 roku przez cztery podmioty: Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa małopolskiego i gminy Wadowice. Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność placówki założonej w 1984 roku przez Archidiecezję Krakowską. Placówka po przebudowie działa od kwietnia 2014 roku. Autorami ekspozycji stałej są Barbara i Jarosław Kłaputowie. Przechodząc przez 16 stref tematycznych na czterech kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 m2 powierzchni, poznajemy kolejne etapy życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie „wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkrywamy przedwojenne Wadowice, wędrujemy z Ojcem Świętym w góry, poznajemy kontekst historyczny jego działalności i wyruszamy w 104 podróże apostolskie. W muzeum możemy też towarzyszyć papieżowi w jego odchodzeniu do Domu Ojca oraz zgłębić jego drogę do świętości.

W muzeum udostępnianych jest blisko 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Wciąż gromadzone są nowe eksponaty, ofiarowywane najczęściej przez osoby z kręgu Jana Pawła II, jak np. osobiste pamiątki przekazane placówkę przez Benedykta XVI w 2017 roku.

Muzeum łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, co każdemu zwiedzającemu pozwala odnaleźć coś dla siebie i poznać lub odkryć na nowo bogactwo życia Papieża z Wadowic.

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II prowadzi nie tylko działalność wystawienniczą, ale też naukową i edukacyjną. Co roku odbywają się konferencje naukowe i koncerty z okazji papieskich rocznic, a dzieci i młodzież mogą brać udział w warsztatach muzealnych.

Tak wyglądało otwarcie muzeum w nowej formie 9 kwietnia 2014 roku:

AKTUALIZACJA (PONIEDZIAŁEK, 8 KWIETNIA 2019 20:55)

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Dodatkowy seans oscarowego filmu!

Jazz w znakomitym wydaniu. Bohdan Lizoń Quartet "Przy lampce" w WCK

Do świąt na wadowickim rynku jarmark wielkanocny

W weekend Lanckorona zaprasza na jarmark wielkanocny

Okno na poezję. Taki pomysł Muzeum Miejskiego