Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach 9 kwietnia hucznie będzie obchodzić 5.
Papieskie muzeum obchodzi pięciolecie. Przygotowało kilka niespodzianek z tej okazji

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach 9 kwietnia hucznie będzie obchodzić 5. rocznicę otwarcia nowej ekspozycji. Z tej okazji przygotowano sporo atrakcji i niespodzianek dla mieszkańców, młodzieży, turystów i pielgrzymów.

We wtorek (9.04) od 8:00 do 15:00 szkoły podstawowe i gimnazja mogą wziąć udział w warsztatach, które przybliżają osobę Jana Pawła II. Ponadto, każdy będzie miał możliwość zobaczenia wystawy we własnym tempie i zapoznania się z całością ekspozycji, bez konieczności podążania za przewodnikiem. Na darmowe zwiedzanie placówka zaprasza od godziny 9:00 do 14:40.
 
O 12:00 na wadowickim rynku nie zabraknie urodzinowego tortu oraz pokazu baniek mydlanych dla najmłodszych.
 
Późnym popołudniem, od 16:00 razem z Sherlockiem Wadowice przygotowano olejną część fabularnej gry „Muzealni Detektywi. Tajemnica zaginionej walizki”. Tym razem uczestnicy szukać będą cennych artefaktów, które zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Wejście odbywać się będzie co 10 minut od 16:00 w grupach 4-osobowych (wejście ostatniej grupy o 19:00). Ze względu na poziom trudności, gra jest dedykowana dla osób powyżej 15 lat.
 
Na zakończenie tego wyjątkowego dnia o godzinie 17:00 rodzinną komedią zainaugurowane zostanie kino familijne w Sali Teatralnej Domu Katolickiego przy placu Jana Pawła II 1.

Zachęcamy do odbierania darmowych wejściówek na wszystkie wydarzenia w kasach Muzeum (plac Jana Pawła II 5). Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 33 823 35 55 lub 609 730 528 – informuje nas Magdalena Maślona z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Przypomnijmy, że muzeum  w nowej formule zostało założone w 2010 roku przez cztery podmioty: Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa małopolskiego i gminy Wadowice. Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność placówki założonej w 1984 roku przez Archidiecezję Krakowską. Placówka po przebudowie działa od kwietnia 2014 roku. Autorami ekspozycji stałej są Barbara i Jarosław Kłaputowie. Przechodząc przez 16 stref tematycznych na czterech kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 m2 powierzchni, poznajemy kolejne etapy życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie „wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkrywamy przedwojenne Wadowice, wędrujemy z Ojcem Świętym w góry, poznajemy kontekst historyczny jego działalności i wyruszamy w 104 podróże apostolskie. W muzeum możemy też towarzyszyć papieżowi w jego odchodzeniu do Domu Ojca oraz zgłębić jego drogę do świętości.

W muzeum udostępnianych jest blisko 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Wciąż gromadzone są nowe eksponaty, ofiarowywane najczęściej przez osoby z kręgu Jana Pawła II, jak np. osobiste pamiątki przekazane placówkę przez Benedykta XVI w 2017 roku.

Muzeum łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, co każdemu zwiedzającemu pozwala odnaleźć coś dla siebie i poznać lub odkryć na nowo bogactwo życia Papieża z Wadowic.

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II prowadzi nie tylko działalność wystawienniczą, ale też naukową i edukacyjną. Co roku odbywają się konferencje naukowe i koncerty z okazji papieskich rocznic, a dzieci i młodzież mogą brać udział w warsztatach muzealnych.

Tak wyglądało otwarcie muzeum w nowej formie 9 kwietnia 2014 roku:

AKTUALIZACJA (PONIEDZIAŁEK, 8 KWIETNIA 2019 20:55)

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 ... 2019-04-03 16:45
pięciolecie atrapy. Powoli całe Wadowice atrapą będą. Teraz czas na park.
Cytować
-6 #2 Wspaniałe muzeum 2019-04-03 21:12
To niesamowite że w tamtych czasach udało się zrobić, a co najważniejsze zdobyć duże pieniądze na realizację tak wielkiego projektu.
Teraz Wadowice są atrakcją na turystycznej mapie Polski.
Cytować
0 #3 malkontent 2019-04-03 21:16
Cytuję ...:
pięciolecie atrapy. Powoli całe Wadowice atrapą będą. Teraz czas na park.

Jak zwykle zbytnia przesada. Po co tak marudzić
Cytować
+3 #4 Czy są atrakcją? 2019-04-04 07:23
Cytuję Wspaniałe muzeum:
To niesamowite że w tamtych czasach udało się zrobić, a co najważniejsze zdobyć duże pieniądze na realizację tak wielkiego projektu.
Teraz Wadowice są atrakcją na turystycznej mapie Polski.

Można dyskutować na ile atrakcje turystyczne pomagają?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.