Wybitny intelektualista, erudyta, teolog, profesor, ksiądz... To wiedzą wszyscy o Marcinie Wadowicie. J
Wadowita był człowiekiem z krwi i kości

Wybitny intelektualista, erudyta, teolog, profesor, ksiądz... To wiedzą wszyscy o Marcinie Wadowicie. Jeżeli jednak ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o jego życiu i osobowości, zdecydowanie powinien sięgnąć po książkę autorstwa pochodzącego z Wadowic dr Tomasza Graffa.

We wtorkowy (19.03)  wieczór  mieszkańcy spotkali się w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury na promocji książki "Marcin Campius Wadowita (ok. 1567 – 1641) Duchowny i profesor Uniwersytetu Krakowskiego" z jej autorem. Wadowiczanin dr Tomasz Graff jest prorektorem Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Podczas spotkania przybliżył czytelnikom swoje dzieło - imponującą, 600-stronicową monografię, w której przedstawił Marcina Wadowitę jako człowieka z krwi i kości.

Mamy w głowach posągowy obraz Marcina Wadowity: wybitny intelektualista, erudyta, teolog, stateczny mężczyzna, wykształcony ksiądz, profesor. Natomiast są źródła sądowe, w których zachowało się ponad sto relacji pokazujących właśnie kłopoty sądowe Marcina Wadowity – mówił dr Tomasz Graff.

Monografia dr. Tomasza Graffa jest pierwszą pracą w całości poświęconą Marcinowi Wadowicie. Autor, dzięki analizie obfitego i różnorodnego materiału źródłowego, obejmującego archiwalia polskie i zagraniczne oraz XVII-wieczne starodruki autorstwa samego Wadowity, jak też akademików z jego otoczenia, wnikliwie rekonstruuje życie codzienne, karierę i działania publiczne tego wybitnego profesora Uniwersytetu Krakowskiego. Książka przyczynia się także do poszerzenia stanu badań o historii Wadowic - rodzinnej miejscowości Wadowity, a także stanu wiedzy o krakowskim środowisku uniwersyteckim i kościelnym przełomu XVI i  XVII w.

Książkę można kupić w Wadowickim Centrum Kultury, Muzeum Miejskim w Wadowicach a także wadowickich księgarniach.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.