777 tysięcy złotych: tyle będzie kosztować remont wnętrza zabytkowej kaplicy w Zagórniku. Lwia czę
Kaplica w Zagórniku doczeka się remontu w środku

777 tysięcy złotych: tyle będzie kosztować remont wnętrza zabytkowej kaplicy w Zagórniku. Lwia część tej sumy pochodzi z LGD Wadoviana. Prace wykona spółka RENOWO z Jaworzna.

Jak poinformowały Nowiny Andrychowskie, w poniedziałek (18.03) w Urzędzie Miejskim w Andrychowie podpisano  umowę na renowację Kaplicy Świętego Bartłomieja w Zagórniku. W imieniu wykonawcy umowę podpisał Maciej Broczek, a ze strony gminy Andrychów burmistrz Tomasz Żak oraz skarbnik Dorota Żywioł.
 
Prace renowacyjne trwają tutaj już od dłuższego czasu, ale do tej pory obejmowały odnowienie powierzchni zewnętrznej. Teraz konserwatorzy zajmą się wnętrzem 200-letniej świątyni. Kaplica powstała w 1811 roku za sprawą dwóch fundatorów Łukasza Polaka i Łukasza Pudło. Obecny kształt zawdzięcza przebudowie z lat 1884 i 1885, kiedy m.in. dodano do kaplicy ozdobną wieżyczkę. Trzeba też wiedzieć, że główny obraz ołtarzowy Matki Boskiej Królowej Nieba i Ziemi powstał na podstawie szkicu Jana Matejki. Obecnie jest w nowym kościele. Natomiast drewniany ołtarz wykonało dwóch snycerzy J. Ziarnowski z Zembrzyc i F. Magiera z Inwałdu.

Prace przy kaplicy w Zagórniku obejmą odnowienie ścian, ołtarza, tabernakulum i lichtarzy, rzeźb świętych Franciszka i Antoniego, licznych obrazów, a także sprzętów, m.in. ławek. Prace mają się zakończyć w ostatnim dniu maja tego roku.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 nick 2019-03-23 02:39
777 czy 77 tys.??
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.