Wojewódzki Konserwator Zabytków uważa, że wadowicki pomnik Emila Zegadłowicza kwalifikuje się jako
Drukuj
Wojewódzki Konserwator Zabytków uważa, że pomnik Zegadłowicza jest bezpieczny

Wojewódzki Konserwator Zabytków uważa, że wadowicki pomnik Emila Zegadłowicza kwalifikuje się jako zabytek ruchomy, jednak według niego jego ochrona prawa jest wystarczająca zaś wpisanie go jako zabytek leży w gestii właściciela na którym monument stoi.

Jak już informowaliśmy, niedawno z obawy o przyszłość pomnika Emila Zegadłowicza stojącego już 50 lat pod wadowickim liceum, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej Zbigniew Jurczak zwrócił się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o wpisanie monumentu do rejestru zabytków nieruchomych.

Przypomnijmy, że poeta, pisarz i dramaturg raczej w Wadowicach zawsze miał pod górkę, w ostatnim czasie nie ma znowu szczęścia. Niedawno, "dzięki" niefrasobliwości władz powiatu, Fundacja "Czartak" Muzeum im. Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym przekazała nieodpłatnie Muzeum Miejskiemu w Suchej Beskidzkiej kolekcję dzieł jego sztuki, mebli, rzemiosła artystycznego, literatury i fotografii. Łącznie ponad 800 obiektów. Wadowice straciły ważną placówkę muzealną. Stąd obawy Jurczaka o przyszłość pomnika.

Po 1990 roku ani dyrekcja liceum, ani Starostwo Powiatowe ani burmistrz, nie wykazywali zainteresowania stanem technicznym i formalnym obiektu. Kilkukrotnie pobudzaliśmy samorząd do remontów kosmetycznych, które wykonywano. Pomnik nie jest ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków, uaktualnionej w 2016 roku. Nie wiemy, kto fizycznie zajmował się GEZ Wadowic, ale pełno w niej pomyłek i błędów, co stawia wiarygodność ewidencji pod znakiem zapytania. Wiemy, o czym piszemy, bo w latach 1984-1990 współpracowaliśmy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Bielsku Białej m.in. przy inwentaryzacji kilku obiektów i wpisaniu w rejestr zabytkowego układu urbanistycznego Wadowic w 1986 – napisał w piśmie Zbigniew Jurczak do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków

Jak się okazuje, Wojewódzki Konserwator Zabytków w odpowiedzi na pismo Jurczaka potwierdził, że pomnik będący elementem zagospodarowania terenu jako tzw. "mała architektura" zgodnie z instrukcją Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków kwalifikuje się jako zabytek ruchomy, jednak zgodnie z ustawą, do rejestru wpisuje się zabytek ruchomy na wniosek właściciela tego zabytku (w tym przypadku właściciela gruntu, na którym pomnik stoi a jest nim Starostwo Powiatowe w Wadowicach).

Wojewódzki Konserwator Zabytków może wprawdzie wpisać do rejestru zabytek ruchomy z urzędu, jednakże tylko w przypadku uzasadnionej obawy zniszczenia, uszkodzenia lub nielegalnego wywiezienia za granicę, jednakże nie ma podstaw by stwierdzić, że takie okoliczności zachodzą w tym przypadku – czytamy w piśmie Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków

Wojewódzki Konserwator Zabytków stwierdził również, że teren, na którym ustawiony jest pomnik, objęty jest ochroną konserwatorską w obszarze wpisanego do rejestru zabytków układu urbanistycznego miasta Wadowice i jako element podlega ochronie prawnej w ramach tego wpisu i wg oceny urzędy, jest to ochrona wystarczająca.

Z dotychczasowych doświadczeń wiemy, że zawsze był problem z wymaganym od czasu do czasu remontem monumentu, przede wszystkim ze zdobyciem środków. Wpisanie do rejestru pomnika, w którym znajdują się obiekty o wiele mniejszej wartości historyczno-artystycznej, pozwoli nam wspólnie poszukiwać zewnętrznego finansowania na prawidłowe utrzymanie stanu technicznego monumentu. W 2017 roku była okazja uzyskania środków z Ministerstwa Kultury i chcieliśmy podjąć starania gruntownego remontu, niestety brak wpisu inwentarzowego (rejestru zabytków) wykluczył tę możliwość – argumentuje Zbigniew Jurczak.

Przypomnijmy, że monument autorstwa wadowickiego rzeźbiarza Franciszka Suknarowskiego, został odsłonięty w 1968 roku tuż przy wadowickim liceum ogólnokształcącym. Okazją do tego była 120. rocznica urodzin tego poety, pisarza i dramaturga. Suknarowski wykonał pomnik pod koniec lat pięćdziesiątych XX-wieku, stał w ogrodzie przed pracownią artysty, dopiero po kilku latach został przeniesiony i podarowany miastu. W 2013 roku rzeźba przeszła  remont, bo groziło jej kompletne zniszczenie.  Emil Zegadłowicz patronował liceum w latach 1966-1981, jest też patronem wadowickiej ulicy.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Kalwaria w Polsacie z religijnym widowiskiem. Wystapią znani polscy artyści

Wadowickie kino dostępne również dla osób niedowidzących i niedosłyszących!

Dodatkowy seans oscarowego filmu!

Jazz w znakomitym wydaniu. Bohdan Lizoń Quartet "Przy lampce" w WCK

Do świąt na wadowickim rynku jarmark wielkanocny