Prawdziwa gratka dla pasjonatów historii. Biblioteka zaprasza na projekcję filmu „Paszporty Paragwaju
Pierwszy dokument o Grupie Berneńskiej do obejrzenia w bibliotece

Prawdziwa gratka dla pasjonatów historii. Biblioteka zaprasza na projekcję filmu „Paszporty Paragwaju” o  o działalności  nielegalnej polsko-żydowskiej struktury, zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów, w celu ratowania Żydów podczas II wojny światowej.

„Paszporty Paragwaju”  to film dokumentalny, całkowicie sfinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej, opowiadający  o działalności grupy Aleksandra Ładosia, czyli nielegalnej polsko-żydowskiej struktury zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów, w celu ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Sfałszowane paszporty krajów latynoskich, głównie Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti, chroniły ich posiadaczy w gettach przed wywózką do niemieckich obozów zagłady.

W skład grupy wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939-45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.

Co ciekawe, obecnie powstaje lista wszystkich osób, które były posiadaczami fałszywych paszportów. Na dzień obecny znanych jest z imienia i nazwiska ponad 600 osób, które dzięki podjętym działaniom przeżyło zagładę. Ambasador Kumoch  zastrzegł przy tym, że ta liczba może być znacznie większa, ponieważ obecnie znamy losy tylko części osób, objętych akcją paszportyzacji.

Projekcja filmu odbędzie się w czwartek (21.03) o godzinie 17:00 w Wadowickiej Bibliotece Publicznej i będzie poprzedzona krótkim wprowadzeniem historyka.

Wstęp wolny!


(JP)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.