W Muzeum Miejskim prezentowana jest kolejna wystawa. Ekspozycji Barwna księga mego życia – Franciszek
W muzeum ciekawa wystawa o Franciszku Lenczowskim

W Muzeum Miejskim prezentowana jest kolejna wystawa. Ekspozycji Barwna księga mego życia – Franciszek Lenczowski o sobie" towarzyszyć będzie spotkanie ze Stanisławem Kuligiem, współorganizatorem wystawy i właścicielem pamiątek po Lenczowskim.

Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza na spotkanie z wadowickim kolekcjonerem Stanisławem Kuligiem, który wydobył z wieloletniego zapomnienia postać wyjątkowego żołnierza, nauczyciela i naukowca. Spotkanie odbędzie się w piątek (8.03) o godzinie 17:00 w Muzeum Miejskim (ulica Kościelna 4).

Eksponaty prezentowane na wystawie "Barwna księga mego życia – Franciszek Lenczowski o sobie" – broń, odznaczenia, fotografie i dokumenty – pochodzą z kolekcji Stanisława i Przemysława Kuligów "Zbiór Pamiątka z Wadowic Dawnych" oraz ze zbiorów muzeum. Wystawę będzie można oglądać do 3 kwietnia 2019 rok.

Franciszek Lenczowski (1895-1980), urodził się w Stroniu. Był absolwentem wadowickiego gimnazjum. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach 56 pp. W 1916 roku dostał się do rosyjskiej niewoli. Zbiegł z obozu w Bołchowie i dotarł do Murmańska, gdzie walczył z bolszewikami u boku Anglików i Francuzów. Do Polski wrócił z armią gen. Hallera. W okresie dwudziestolecia międzywojennego służył najpierw w Wojsku Polskim (w stopniu kapitana), a następnie poświęcił się pracy naukowej (doktorat na UJ w 1926 roku) i szkolnictwu (pełnił m.in. funkcję dyrektora w gimnazjum w Chorzowie). W czasie II wojny światowej internowany w Rumunii. Po ucieczce z obozu, przez Francję dotarł do Anglii, gdzie organizował z ramienia polskiego rządu szkolnictwo średnie. W 1947 roku wrócił do kraju. Pracował kilka lat w liceach, ale jego życiorys z okresu okupacji sprawił, że systematycznie odbierano mu lekcje historii i wiedzy o świecie współczesnym. Od lat 50. zajmował się już głównie pracą naukową - był autorem szeregu prac z zakresu historii Małopolski (głównie Żywiecczyzny) i miast śląskich. Był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych i papieskim orderem św. Grzegorza Wielkiego.

(AŻ)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.