W sprzedaży jest już dostępny 21. numer rocznika „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”. Re
Nowy 21. numer czasopisma "Wadoviana" już w sprzedaży!

W sprzedaży jest już dostępny 21. numer rocznika „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”. Redakcja pisma zaprasza na spotkanie promujące, na którym wykład wygłosi historyk i prawnik Daniel Korbel. Kolejna okazja dopiero za rok...

Dobra wiadomość dla miłośników lokalnej historii ale i nie tylko. W sprzedaży jest już dostępny 21. numer rocznika „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”.  Tematyka najnowszego numeru związana jest niemal w całości z obchodzonym w 2018 roku 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Artykuły i rozprawy nawiązują nie tylko do faktów jakie miały miejsce na ziemi wadowickiej w latach Wielkiej Wojny i w przełomowym roku 1918.

Autorzy tekstów przybliżyli także postacie wadowiczan i osób z miastem na różny sposób związanych (m.in. poprzez naukę w wadowickim gimnazjum), które bezpośrednio – z bronią w ręku – uczestniczyły w tych zdarzeniach.

Chcąc by o latach przełomu i walki o niepodległy byt państwowy, także po 1918 roku, opowiadali ich uczestnicy na łamach pisma opublikowano fragmenty szkolnych kronik z lat 1914-1918 oraz relacje żołnierzy biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej 1939 roku. Ta ostatnia relacja stanowi rodzaj zapowiedzi tematyki jaka będzie podejmowana w 2019 roku w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Redakcja rocznika  zaprasza na spotkanie promujące najnowszy numer pisma, które odbędzie się w piątek (1.02) o godzinie 17:00 w Muzeum Miejskim (ulica Kościelna 4). Wykład towarzyszący spotkaniu wygłosi historyk i prawnik Daniel Korbel, badacz stosunków polsko – czeskich w pierwszej połowie XX wieku. Tematem jego wystąpienia będzie udział żołnierzy 12 pułku piechoty w walkach na Śląsku Cieszyńskim w styczniu 1919 r.

Czasopismo w cenie 35 złotych można kupić w biurze Muzeum Miejskiego w Wadowicach, Wadowickim Centrum Kultury a od przyszłego tygodnia także w wadowickich księgarniach. Na spotkaniu będzie można nabyć najnowszy numer pisma w promocyjnej cenie.

Przypomnijmy, że „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny” w którym publikowało dotychczas kilkudziesięciu autorów, wydawane było z początku przez Zbiory Historyczne Ziemi Wadowickiej, a obecnie przez Wadowickie Centrum Kultury. Po wprowadzonych zmianach składa się z dwóch głównych części. W pierwszej znajdują się recenzowane rozprawy i artykuły naukowe. Każdy z tych tekstów musi spełniać wymogi artykułu naukowego i być pozytywnie zaopiniowany przez dwóch niezależnych recenzentów zewnętrznych, będących samodzielnymi pracownikami naukowymi.  Od 2013 roku „Wadoviana”, znajdują się na ministerialnej liście czasopism naukowych, otrzymały 4 punkty stając się jednym z najwyżej punktowanych pism regionalistycznych w Polsce. Rocznik znajduje się w prestiżowej bazie czasopism CEJSH (The Central European Journal of Social Sciences and Humanities), indeksowany jest również w innych humanistycznych bazach naukowych – Index Copernicus Journal Master List czy BazHum. O wysoki poziom pisma dba Rada Naukowa, do której zaproszenie przyjął kolejny naukowiec, tym razem zza południowej granicy – prof. dr hab. Peter Švorc z uniwersytetu w Preszowie, historyk, badacz dziejów Europy Środkowej w XX wieku. Stale poszerza się też grono recenzentów. W roku 2017 teksty skierowane do teki redakcyjnej oceniali po raz pierwszy naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.