Mirosław Płonka i Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy skupiający mieszkańców gminy Stryszów został
Mirosław Płonka i Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy z nagrodą im. Władysława Orkana

Mirosław Płonka i Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy skupiający mieszkańców gminy Stryszów został laureatem siódmej edycji Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana.

Zespół Regionalny „Mystkowianie”, Mirosław Płonka i Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy, Szkolny Zespół Pieśni i Tańca „Polany” im. Stanisława Nędzy-Kubińca w Kościelisku – to laureaci siódmej edycji Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana.

 

Teatr Młodych to trupa aktorów-amatorów w wieku od 6-latki po 68-latka, którzy są rodzimymi mieszkańcami gminy Stryszów (głównie miejscowości: Stryszowa, Dąbrówki i Stronia) prowadzonych przez teatrologa Mirosława Płonkę. Teatr został założony w 2007 roku. Aktorami początkowo byli tylko nastolatkowie, dlatego obrał on nazwę Teatru Młodych. Obecnie adepci sztuki aktorskiej rekrutują się spośród wszystkich chętnych osób, którym działalność artystyczna zawsze była bliską. Tym samym określenie „Młodych” nabrało nowego znaczenia i wiązane jest z młodością ducha i zapału aktorów. Od 2012 roku Teatr Młodych przybrał imię o. Rudolfa Warzechy – karmelity, który pracował w wadowickim szpitalu w momencie, gdy przychodzili oni na świat.

Wykazujecie Państwo wyjątkową wrażliwość na sprawy naszego regionu. W imieniu Zarządu Województwa Małopolskiego serdecznie gratuluję wszystkim laureatom, którzy na co dzień troszczą się o kultywowanie lokalnej twórczości i propagowanie idei regionalizmu. To przesłanie, które towarzyszyło Władysławowi Orkanowi, przyświeca również Państwu – powiedziała podczas uroczystego wręczenia nagród Anna Pieczarka z Zarządu Województwa.

Ustanowiona przez Samorząd Województw Małopolskiego Nagroda im. W. Orkana przyznawana jest nieprzerwanie od 2012 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej oraz za propagowanie idei regionalizmu. Warto podkreślić, że oprócz statuetek, do wszystkich laureatów trafiły też nagrody finansowe o łącznej wysokości 20 tysięcy złotych.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.