W piątek (30.11)  w Kalwarii Zebrzydowskiej zorganizowano uroczystości związane z 120. rocznicą zawi
Uczcili 120-lecie założenia w Kalwarii Sokoła

W piątek (30.11)  w Kalwarii Zebrzydowskiej zorganizowano uroczystości związane z 120. rocznicą zawiązania w tej miejscowości gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” - organizacji, dzięki której w dużej mierze udało się zachować polskość pod zaborami i w konsekwencji odzyskać niepodległość.

Okolicznościowe nabożeństwo sprawowane było w kościele św. Józefa. Potem świętowano w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych. Tu przed tablicą upamiętniającą działalność „Sokoła” w powiecie wadowickim kwiaty złożyli m.in. starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas, małopolski wicekurator oświaty Halina Cimer oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wśród gości spotkania byli także reprezentanci władz gminy, duchowni, dyrektorzy szkół z terenu powiatu, a ponadto: kapitan Maciej Michalczyk z Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu oraz major Ireneusz Kardasz z Jednostki Patronackiej 1155 Kraków.

Losy „Sokoła” w mieście nad Cedronem przedstawił gość specjalny wydarzenia: prof. Andrzej Nowakowski, propagator ruchu sokolego i autor wielu książek poświęconych tej organizacji.

"Sokół” stał się jedną z wizytówek Kalwarii. Z czasem skoncentrowała się tutaj się działalność sportowa, kulturalna i społeczna miasta. Tu także mieszkańcy przygotowywali się najpierw do walki o niepodległość naszej Ojczyzny, a potem do walki z niemieckim i sowieckim okupantem. Po II wojnie światowej ruch ten stał się jednym z głównych wrogów władzy komunistycznej, która doprowadziła do likwidacji gniazd, a także robiła wszystko, by zatrzeć pamięć o zasługach „Sokoła” dla naszej Ojczyzny. W 1964 roku „Sokół” przestał istnieć w Kalwarii jako byt prawny, ale pamięć o nim zachowywali mieszkańcy. Od 1997 r. tradycje towarzystwa w mieście kontynuuje Parafialny Klub Sportowy „św. Józef”, dbając zarówno o rozwój fizyczny swoich członków, jak i życie kulturalne w gminie oraz kultywowanie wartości patriotycznych – podkreślał starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas.

Uczniowie klasy wojskowej z ZSiPO przygotowali z okazji jubileuszu program artystyczny, a także pokaz musztry, który na gościach wywarł szczególnie pozytywne wrażenie.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.