Papieskie muzeum świętowało 40-lecie wyboru kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra. Odsłoni
Makieta i nowe cennne pamiątki. Papieskie muzeum obchodziło 40-lecie pontyfikatu

Papieskie muzeum świętowało 40-lecie wyboru kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra. Odsłonięto i poświęcono makietę placówki na wadowickim rynku. Wzbogaciła się ona też o cenne eksponaty.

W środę (17.10) o godzinie 16:30 w Wadowicach rozpoczęły się  kościelne obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra. Świętowaniu przewodniczył abp. Marek Jędraszewski. Odsłonił on i poświęcił makietę przedstawiająca dom rodzinny papieża z Wadowic oraz jego parafialny kościół. Autorem rzeźby jest Karol Badyna, profesor krakowskiej ASP.

Z okazji rocznicy  papieskie muzeum przygotowało wystawę, na której zaprezentowano wyjątkowe pamiątki związane z wydarzeniami 16 października 1978 roku. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nieznany szerzej i nigdy publicznie nie eksponowany akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na urząd papieża, przechowywany na co dzień w watykańskim Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Ten niezwykły dokument zaprezentował ks. dr Krzysztof Marcjanowicz, ceremoniarz papieski.

Zgromadzeni goście mogli też zobaczyć osobisty kalendarz kard. Wojtyły z notatkami, który miał ze sobą w czasie konklawe. Kalendarz do tej pory udostępniany był do celów naukowych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Opowiedział o nim dyrektor Archiwum ks. prof. Jacek Urban.  Cenne dokumenty z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, będące doskonałym odzwierciedleniem nastrojów panujących w Polsce w październiku 1978 roku, omówił Rafał Dyrcz, Naczelnik Archiwum IPN w Krakowie. Częścią wystawy był także galowy mundur Gwardii Szwajcarskiej podarowany papieskiemu muzeum przez Christofa Grafa, komendanta tej formacji.

Warto wspomnieć, że w skład ekspozycji stałej w domu rodzinnym papieża wchodzą pamiątki ściśle związane z wydarzeniami października 1978 roku. Można zobaczyć m.in. pierwszą papieską sutannę Jana Pawła II, w której pozdrowił wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra tuż po wyborze. Zwiedzający mogą przyjrzeć się także kamykowi z Przełęczy Południowej pod Mount Everestem podarowany Papieżowi przez Wandę Rutkiewicz. Polska himalaistka, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła szczyt najwyższej góry świata 16 października 1978. W czasie spotkania z Janem Pawłem II usłyszała od Papieża: Dobry Bóg sprawił, że jednego dnia oboje zaszliśmy tak wysoko.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających  do 31 grudnia tego roku roku.

(Marcin Guzik)
(zdjecia: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.