Muzeum Miejskiego, redakcja rocznika "Wadoviana" oraz Ośrodka KARTA zaprasza na wystawę "Rok 1918. Odzy
Nowa, niepodległościowa wystawa w Muzeum Miejskim w Wadowicach

Muzeum Miejskiego, redakcja rocznika "Wadoviana" oraz Ośrodka KARTA zaprasza na wystawę "Rok 1918. Odzyskanie niepodległości" oraz towarzyszące jej spotkanie z pracownikami Ośrodka KARTA - Ewą Pietraszek i Adamem Safaryjskim. To spora gratka dla miłośników historii i kultury.

Rok 2018 to jubileusz odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Ośrodek KARTA przygotował program rocznicowy "Nieskończenie Niepodległa". W jego ramach opracowana została wystawa, która, w sposób chronologiczny i na podstawie starannie wyselekcjonowanego materiału źródłowego oraz najciekawszych zdjęć historycznych i innych elementów graficznych, przedstawia węzłowe momenty procesów rozgrywających się na ziemiach polskich w ostatnim roku Wielkiej Wojny wraz z ich kluczowym dopełnieniem – odrodzeniem państwa polskiego. Każda plansza, oprócz archiwalnych zdjęć, opatrzona jest krótkim komentarzem merytorycznym, nakreślającym kontekst obrazowanych wydarzeń oraz tekstem źródłowym (fragmentami dzienników, wspomnień, listów, dokumentów z epoki), będących osobistym komentarzem świadków historii do opisywanych procesów dziejowych.

Ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Miejskim w Wadowicach na ulicy Kościelnej 4 od poniedziałku (22.10) do 6 listopada tego roku.

Z kolei w środę (24.10) o godzinie 17:00 muzeum zaprasza na spotkanie z pracownikami Ośrodka KARTA - archiwistką społeczną Ewą Pietraszek oraz redaktorem Wydawnictwa KARTA, kulturoznawcą i kuratorem wystawy Adamem Safaryjskim. Goście przedstawią idee archiwistyki społecznej, by zachęcić środowiska lokalne do działań na rzecz zachowania dziedzictwa swojego regionu.

Zaprezentowany zostanie także portal "Nieskończenie Niepodległa – Ludzie", który zawiera największy imienny spis społeczeństwa II Rzeczypospolitej, czyli 5,5 miliona podpisów obywatelek i obywateli Polski w 1926 roku. Będzie także okazja do kuratorskiego zwiedzania wystawy "Rok 1918. Odzyskanie niepodległości".

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Łoł 2018-10-18 18:54
A gdzie w tym WCK i muzeum miejskie? Bo widzę, że wszystko robi Ośrodek Karta?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.