W środę (17.10) o godzinie 16:30 rozpoczną się wadowickie kościelne obchody 40. rocznicy wyboru kard
Na 40. lecie pontyfikatu papieskie muzeum przygotowało sporo atrakcji

W środę (17.10) o godzinie 16:30 rozpoczną się wadowickie kościelne obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra. Świętowaniu przewodniczyć będzie JE abp. Marek Jędraszewski.

Z tej okazji papieskie muzeum przygotowało wystawę, na której prezentowane będą wyjątkowe pamiątki związane z wydarzeniami 16 października 1978 roku. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nieznany szerzej i nigdy publicznie nie eksponowany akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na urząd papieża, przechowywany na co dzień w watykańskim Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Ten niezwykły dokument zaprezentuje ks. dr Krzysztof Marcjanowicz, ceremoniarz papieski.

Będzie można też zobaczyć osobisty kalendarz kard. Wojtyły z notatkami, który miał ze sobą w czasie konklawe. Kalendarz do tej pory udostępniany był do celów naukowych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Opowie o nim dyrektor Archiwum ks. prof. Jacek Urban.  Cenne dokumenty z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, będące doskonałym odzwierciedleniem nastrojów panujących w Polsce w październiku 1978 roku, omówi Rafał Dyrcz, Naczelnik Archiwum IPN w Krakowie.

Częścią wystawy będzie także galowy mundur Gwardii Szwajcarskiej podarowany papieskiemu muzeum przez Christofa Grafa, komendanta tej formacji. Przed budynkiem muzeum odsłonięta i poświęcona zostanie makieta przedstawiająca dom rodzinny papieża z Wadowic oraz Jego parafialny kościół. Autorem rzeźby jest Karol Badyna, profesor krakowskiej ASP. Wadowickie uroczystości uświetni chór Pueri Cantores Sancti Joseph z Krakowa.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 18 października do 31 grudnia tego roku roku.

Warto wspomnieć, że w skład ekspozycji stałej w domu rodzinnym papieża wchodzą pamiątki ściśle związane z wydarzeniami października 1978 roku. Można zobaczyć m.in. pierwszą papieską sutannę Jana Pawła II, w której pozdrowił wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra tuż po wyborze. Zwiedzający mogą przyjrzeć się także kamykowi z Przełęczy Południowej pod Mount Everestem podarowany Papieżowi przez Wandę Rutkiewicz. Polska himalaistka, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła szczyt najwyższej góry świata 16 października 1978. W czasie spotkania z Janem Pawłem II usłyszała od Papieża: Dobry Bóg sprawił, że jednego dnia oboje zaszliśmy tak wysoko.

Poniżej szczegółowy program obchodów 17 października (środa):

godzin 16.30
Wernisaż wystawy poświęconej wydarzeniom z 16 X 1978 roku (słowo JE abpa. Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego)

Prezentacje:
Akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły na papieża (pierwsza w historii publiczna prezentacja)

Dokumenty z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej

Osobisty kalendarz kard. Karola Wojtyły
z zasobów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Mundur Gwardii Szwajcarskiej

Odsłonięcie i poświęcenie makiety Domu Rodzinnego i wadowickiej bazyliki

godzina 17:30
Uroczysta procesja różańcowa z placu przed bazyliką Ofiarowania NMP

Msza św. dziękczynna za wybór św. Jana Pawła II pod przewodnictwem JE abpa. Marka Jędraszewskiego w kościele św. Piotra w Wadowicach

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+8 #1 benio 2018-10-15 16:00
niedzielę miałem wolną to bym i poszedł na tę procesję ale jak większość normalnych ludzi środa to dzień pracy nie zwolnię się hmmmm
Cytować
+2 #2 parafianin 2018-10-17 07:50
Właśnie Procesja powinna być w niedzielę rano no cóŻ,niektórzy muszą odpocząć
Cytować
+5 #3 NIE dla KUKIZ 15 2018-10-17 08:05
GŁOSUJĄC NA KUKIZ15 głosujesz na
MASZERUJĄCĄ MŁODZIEŻ WSZECHPOLSKĄ, z którą prowadza się Józek Brynkus
głosując na KUKIZ 15 głosujesz na brunatne Wadowice
NIE CHCEMY BRUNATNYCH WADOWIC I SZTYWNYCH ŁĄCZY Z PLEBANAMI
NIE DLA BRUNATNYCH WADOWIC I KUKIZ 15, KTÓRY WPROWADZIŁ NARODOWCÓW DO SEJMU I GŁOSUJE TAK JAK PIS
Cytować
+1 #4 NIE dla KUKIZ 15 2018-10-17 08:08
Cytuję parafianin:
Właśnie Procesja powinna być w niedzielę rano no cóŻ,niektórzy muszą odpocząć

W niedzielę wybory, a dziś będzie całowanie biskupich pierścieni, który pierwszy się dorwie Józek czy Bartek?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.