Niewielką wioskę Bęczyn w gminie Brzeźnica odwiedziła nietuzinkowa osoba: Janina Ochojska, założyc
Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej odwiedziła Bęczyn

Niewielką wioskę Bęczyn w gminie Brzeźnica odwiedziła nietuzinkowa osoba: Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć film "Janka", którego bohaterką jest właśnie pani Janina.

W niedzielę (7.10) dzięki  grupie zapaleńców i nie tylko, w maleńkiej wiosce Bęczyn w gminie Brzeźnica gościła nietuzinkowa osoba: Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Polska Światłoczuła” w Domu Strażaka w Bęczynie, gdzie mieszkańcy Bęczyna i okolic mogli zobaczyć  film „Janka”, którego bohaterką jest właśnie Ochojska. Polska Światłoczuła od siedmiu lat trafia z dobrymi polskimi filmami do miejscowości, w których brakuje kina. Nie inaczej było i tym razem.
 
Projekcja i spotkanie z bohaterką filmu dostarczyło wielu wzruszeń i radości, obcowania zarówno ze sztuką filmową jak i z tytułową Janką, którą widzowie poznali jako otwartą, pełną ciepła i niezwykle inspirującą osobę.
 
Janina Ochojska od 26 lat, wspólnie z założoną Polską Akcją Humanitarną, nieprzerwanie zajmuje się pomocą osobom z wielu krajów, których codzienne funkcjonowanie zostało ograniczone przez klęski żywiołowe i konflikty zbrojne. Polska Akcja Humanitarna dba przede wszystkim o zapewnienie dostępu do wody oraz zorganizowanie odpowiednich warunków sanitarnych.
 
Reżyserka filmu "Janka" - Adela Kaczmarek - towarzysząc Janinie Ochojskiej przez siedem lat, stworzyła jej intymny portret, pokazując, że ograniczenia fizyczne nie zawsze muszą być tożsame z brakiem wewnętrznej siły, która co jakiś czas odradza się w człowieku wtedy, kiedy sam może przyczynić się do obalenia ograniczeń innych ludzi. Reżyserka towarzyszyła Janinie Ochojskiej podczas wyjazdów do krajów poszkodowanych, obserwując jej rozmowy z ludźmi, którzy potrzebują zwyczajnej, humanitarnej pomocy. Bohaterka filmu opowiada również o własnej chorobie, z którą mierzy się od wczesnego dzieciństwa, o samotności, podróżach i inspirujących spotkaniach z wieloma osobami, którzy przyczynili się do tego, że powstała Polska Akcja Humanitarna.
 
Spotkanie w Bęczynie nie odbyłoby się  dzięki zaangażowaniu mieszkańców Bęczyna – ich osobistemu i finansowemu wsparciu w organizacji imprezy, CKIP w Brzeźnicy poprzez udostępnienie pomieszczeń remizy oraz Zakładowi Ceramiki Specjalnej CERAMIT z Tłuczani, sponsorującemu nocleg ekipy „Polski Światłoczułej”.
 

(BS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+7 #1 Anka 2018-10-11 14:44
Byłam, było warto!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.