Już po raz siódmy wraz z początkiem września  w całej Polsce na rynkach, skwerach, bibliotekach i m
Drukuj
Biblioteka podsumowała Narodowe Czytanie

Już po raz siódmy wraz z początkiem września  w całej Polsce na rynkach, skwerach, bibliotekach i muzeach rozbrzmiały fragmenty największych polskich arcydzieł literackich. W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości prezydent Andrzej Duda zaprosił Polaków do wspólnej lektury „Przedwiośnia” oraz 44 tekstów zebranych w ramach „Antologii Niepodległości”.

Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku (…) A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi… – argumentował wybór lektury Prezydent RP.

Mimo, że „Przedwiośnie” i teksty o charakterze niepodległościowym z pewnością nie należą do lektur łatwych, w ogólnopolską akcję tradycyjnie już  zaangażowała się grupa sympatyków i przyjaciół Wadowickiej Biblioteki Publicznej. Dzięki nim w sobotę (8.09)    w naszej książnicy rozbrzmiewały m.in. wiersze Baczyńskiego, Norwida, Asnyka, Miłosza, Mickiewicza oraz  fragmenty przemówień marszałka Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Dzięki przemyślanemu doborowi tekstów (nad którym czuwała emerytowana polonistka Joanna Haber) oraz wielkiemu zaangażowaniu osób czytających, udało się stworzyć piękną i przyjemną dla ucha inscenizację.

W VII edycję Narodowego Czytania włączyła się także Grupa Rekonstrukcji Historycznej 56 Pułku Piechoty z Wadowic, która siedząc w ”okopach” nie tylko odczytała wybrane  fragmenty „Przedwiośnia”, ale także chętnie odpowiadała na wszelkie pytania ze strony zgromadzonej publiczności.

Na zakończenie, każdy z uczestników imprezy otrzymał certyfikat potwierdzający udział w „Narodowym Czytaniu” z  pamiątkową pieczęcią wydaną przez Kancelarię Prezydenta RP oraz słodki poczęstunek.

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie naszym wydarzeniem. Szczególne podziękowania składamy tym, którzy osobiście zaangażowali się w naszą akcję i zmierzyli z wybranymi utworami literackimi! – mówi Jolanta Pasternak z Wadowickiej Biblioteki Publicznej.

Czytający:
Haber Joanna,
Talaga Maria Krystyna,
Gołąb Katarzyna,
Mądry Marta,
Ochocka Anna
Godzik Jolanta,
Konieczny Anna,
Łasak Józef,
Popowicz Jan,
Pływacz Krzysztof,
Bolesław Wegenke,
Karelus Andrzej,
Maj Tadeusz,
Bazarnik Damian (z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 56 Pułku Piechoty)
Korzeniowski Krzysztof  (z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 56 Pułku Piechoty)

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Kolejna rozmowa o fotografii w stryszowskim dworze

W weekend na wadowickim rynku po raz drugi Festiwal Czekolady

Big Band zagra utwory Steviego Wondera

Michał Sikorski nominowany do prestiżowej nagrody

W Stacji Kultury historyczny wykład dra Lulewicza o wadowickiej kolei