Prof. Andrzej Nowakowski wydał kolejną publikację, "Wadowice w latach 1945-1990. Przyczynek do najnows
Drukuj
Ta książka obala sporo mitów o wadowickiej Solidarności

Prof. Andrzej Nowakowski wydał kolejną publikację, "Wadowice w latach 1945-1990. Przyczynek do najnowszej historii miasta", której spora część poświęcona jest wadowickiej Solidarności i obala sporo mitów, jakie wokół niej krążą.

Ta książka rodziła się z trudem, autor miał spore kłopoty z jej wydaniem. W końcu jednak się udało. Prof. Andrzej Nowakowski wydał kolejną publikację, "Wadowice w latach 1945-1990. Przyczynek do najnowszej historii miasta". W liczącej 360 stron pozycji znaczna część materiału poświęcona jest wadowickiej Solidarności i okoliczności jej postania.

We słowie wstępnym autor napisał między innymi: „Praca ta powstała, aby ukazać dynamikę przemian społecznych, politycznych i kulturowych w Wadowicach w latach 1945-1990, czyli w okresie od przechodzenia od pozorów demokracji pierwszych lat powojennych, pełnego totalitaryzmu lat 1948(1949)-1956, konsolidacji systemu po wstrząsie 1956 r., tzw. małej stabilizacji, dekady lat siedemdziesiątych XX w., aż po wybór wadowiczanina na Stolicę Piotrową, okres pierwszej "Solidarności"(1980-1981), stanu wojennego wraz z późniejszą tzw. normalizacją, aż do początku nowej państwowości polskiej lat 1989-1990”.

Przypomnijmy, że Andrzej Nowakowski jest dr hab. nauk prawnych, dr hab. nauk o kulturze fizycznej, prof. nadzw. Uniwersytetu Rzeszowskiego, był przewodniczącym wadowickiej "Solidarności" w 1981 roku a także jednym z inicjatorów odbudowy Pomnika 12 p.p., urządzenia Domu Papieża oraz reaktywowania "Sokoła" w Wadowicach. Wielki miłośnik i pasjonat kolei,  autor kilku publikacji dotyczących regionalnego kolejnictwa a także Jaroszowic.

Książka została wydrukowana w ograniczanym nakładzie w Wydawnictwie Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest dostępna m.in. w czytelni Wadowickiej Biblioteki Publicznej. Można ją także nabyć zamawiając listownie (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Prof. S. Pigonia 6, 35-310 Rzeszów, telefonicznie (17) 872 13 69 bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Koncert jubileuszowy. W szkole muzycznej zagra ceniony skrzypek z wadowickim rodowodem

Najnowszy projekt perkusisty Teo Oltera w Klubie jazzowym 69!

Finisaż wystawy „Naturalnie” w Starym Kinie

Kolejna rozmowa o fotografii w stryszowskim dworze

W weekend na wadowickim rynku po raz drugi Festiwal Czekolady