Przy ulicy Spacerowej w Bęczynie (gmina Brzeźnica) trzy lata temu na kilkudziesięciu arach nieużytkó
To nietypowa galeria, bo... pod płotem!

Przy ulicy Spacerowej w Bęczynie (gmina Brzeźnica) trzy lata temu na kilkudziesięciu arach nieużytków odtworzono kilka oczek wodnych oraz kwietną łąkę z kępami drzew i krzewów. Działa tu też galeria, nietypowa, bo... pod płotem!

W 2015 roku przy ulicy Spacerowej w Bęczynie (gmina Brzeźnica) powstała mała ostoja dzikiej przyrody. Dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Towarzystwa na Rzecz Ziemi udało się uratować i odtworzyć środowiska szybko znikające z naszego krajobrazu. Na kilkudziesięciu arach nieużytków odtworzono kilka oczek wodnych oraz kwietną łąkę z kępami drzew i krzewów.

W śródpolnych remizach ptaki mają miejsce do założenia gniazd i schronienie przed drapieżnikami. Zimą wielogatunkowe skupienia drzew i krzewów są wielką stołówką. Owoce dzikiej róży, czarnego bzu, głogu jarzębiny, dzikich jabłoni, dereni, rokitników, morw i tarnin należą do przysmaków jemiołuszek, kosów, drozdów i całego mnóstwa innych gatunków. To niezwykłe miejsce powstało z inicjatywy mieszkającego w Bęczynie przyrodnika Marcina Krzyżańskiego, który prowadzi Studio Filmowe "Jawor".

To malownicze miejsce stało się dodatkowo również zapleczem do znajdującej się pod gołym niebem – Galerii na Płocie. W sobotę (16.06) odbył się tutaj wernisaż wystawy prac wykonanych przez dzieci i młodzież z Pracowni Twórczej BĘ202 pod okiem artystki Anny Kowal.

Pierwszym tematem serii obrazów są "Sowy". Pracę będzie można oglądać prawdopodobnie do końca kroku. "Galeria na Płocie" poprzez prezentację sztuki w naturalnym otoczeniu ma uwrażliwiać na piękno otaczającej przyrody, a także zachęcać do jej poznawania i pogłębiania wiedzy na jej temat – mówi nam Anna Kowal.

Wydruki prac zostały ufundowane przez Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy, a honorowy patronat objął wójt gminy Brzeźnica.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 Paweł Węgrzyn 2018-06-24 11:54
Bardzo ciekawa i cenna inicjatywa.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.