W czwartek (7.06)  Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach odwiedził milionowy
Pani Monika z Kórnika milionowym gościem papieskiego muzeum

W czwartek (7.06)  Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach odwiedził milionowy odwiedzający. Szczęśliwą turystką okazała się pani Monika, która wraz z mężem przyjechała do Wadowic z Kórnika.

W czwartek (7.06)  Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, otwarte w nowej formie w 2014 roku, odwiedził milionowy zwiedzający. Okazała się nim pani Monika, która wraz z mężem przyjechała do Wadowic z Kórnika. Na tak wyjątkowego gościa, który przekroczył progi papieskiego muzeum o godzinie 12:10, czekało kilka niespodzianek, które wręczył dyrektor placówki ks. dr Jacek Pietruszka. Oprócz certyfikatu milionowego gościa i vouchera uprawniającego do bezpłatnego zwiedzania dla grupy, pani Monika otrzymała publikacje i pamiątki muzealne oraz prezenty przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Dopełnieniem wydarzenia było pogłębione zwiedzanie muzeum .

W rozmowie na zakończenie wizyty w Wadowicach, pani Monika powiedziała, że bycie milionowym zwiedzającym to nie tylko wielka radość i zaszczyt, ale też zobowiązanie, by od dziś być ambasadorem papieskiego muzeum.

Przypomnijmy, że muzeum  w nowej formule zostało założone w 2010 roku przez cztery podmioty: Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa małopolskiego i gminy Wadowice. Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność placówki założonej w 1984 roku przez Archidiecezję Krakowską.

Nowe warunki działalności powstały dzięki przekazaniu przez Archidiecezję Krakowską budynku, w którym Karol Wojtyła mieszkał z rodziną przez pierwsze 18 lat swego życia, a także wszystkich zgromadzonych przez te lata pamiątek po Janie Pawle II. Budynek został wcześniej pozyskanym przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazany Archidiecezji w celu zorganizowania tu nowego muzeum. Dzięki środkom unijnym, a także współzałożycieli muzeum w latach 2010 – 2014 budynek został dostosowany do projektu prezentacji nowej wystawy, która została oddana do użytku 9 kwietnia 2014 roku.

Obecnie cała przestrzeń – cztery kondygnacje wraz z niewielkim podwórzem - przeznaczone są na multimedialną wystawę narracyjną, autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, poświęconą osobie Karola Wojtyły i Jana Pawła II – jego życiu i działalności. Przechodząc przez 16 stref tematycznych na czterech kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 m2 powierzchni, poznajemy kolejne etapy życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie „wszystko się zaczęło”, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Odkrywamy przedwojenne Wadowice, wędrujemy z Ojcem Świętym w góry, poznajemy kontekst historyczny jego działalności i wyruszamy w 104 podróże apostolskie. W Muzeum możemy też towarzyszyć Janowi Pawłowi II w jego odchodzeniu do Domu Ojca oraz zgłębić jego drogę do świętości.

W Muzeum udostępnianych jest blisko 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem papieżą i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Wciąż gromadzone są nowe eksponaty, ofiarowywane najczęściej przez osoby z kręgu Jana Pawła II, jak np. osobiste pamiątki przekazane Muzeum przez Benedykta XVI w 2017 roku.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 ? 2018-06-09 10:17
Co mnie zastanowiło? Jedno zdanie. "Dopełnieniem wydarzenia było pogłębione zwiedzanie Muzeum". To za co zapłaciło wcześniej 999999 osób? Za szybkie bieganie po budynku i oglądanie podróbek kupionych za ciężkie miliony? A "pogłębionego" zaszczytu obejrzenia wartościowych eksponatów ofiarowanych placówce m.in. przez wadowickich kolekcjonerów dostąpiła tylko milionowa zwiedzająca?
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.