Na początku czerwca Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, otwarte w nowej for
W czerwcu papieskie muzeum odwiedzi milionowy zwiedzający

Na początku czerwca Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, otwarte w nowej formie 9 kwietnia 2014 roku, odwiedzi milionowy zwiedzający!

Taka ciekawostka: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach na początku czerwca odwiedzi milionowy zwiedzający! Rokrocznie papieskie muzeum odwiedza ponad 200 tysięcy  osób. Rekordowy pod tym względem był 2016 rok, kiedy latem w Krakowie a także w naszym mieście odbywały się Światowe Dni Młodzieży. Placówkę zwiedziło wtedy około 270 tysięcy osób. W 2017 roku liczba ta wyniosła 212 tysięcy

Muzeum  w nowej formule zostało założone w 2010 roku przez cztery podmioty: Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa małopolskiego i gminy Wadowice. Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność placówki założonej w 1984 roku przez Archidiecezję Krakowską.

Nowe warunki działalności powstały dzięki przekazaniu przez Archidiecezję Krakowską budynku, w którym Karol Wojtyła mieszkał z rodziną przez pierwsze 18 lat swego życia, a także wszystkich zgromadzonych przez te lata pamiątek po Janie Pawle II. Budynek został wcześniej pozyskanym przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazany Archidiecezji w celu zorganizowania tu nowego muzeum. Dzięki środkom unijnym, a także współzałożycieli muzeum w latach 2010 – 2014 budynek został dostosowany do projektu prezentacji nowej wystawy, która została oddana do użytku 9 kwietnia 2014 roku.

Obecnie cała przestrzeń – cztery kondygnacje wraz z niewielkim podwórzem - przeznaczone są na multimedialną wystawę narracyjną, autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, poświęconą osobie Karola Wojtyły i Jana Pawła II – jego życiu i działalności.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 Nie zmieniajcie 2018-05-18 14:09
Nie zmieniajcie historii. W 1984 roku muzeum nie zostało założone przez Archidiecezję Krakowską, ale przez ówczesne władze Wadowic, za co kar. Franciszek Macharski Dziękował panom Skrzypczakowi i Duli. Dokumenty nie kłamią, a były publikowane w lokalnych mediach. Dopiero potem miasto przekazało muzeum pod zarząd Archidiecezji i trwało to do czasu, kiedy nie upomniał się o kamienicę spadkobierca. Tyle historii. A teraz napiszcie co z ekspozycją poświęconą wadowickim Żydom, której warunek zastrzegł sobie potomek Bałamutha sprzedając kamienice Krauzemu?
Cytować
+3 #2 פֿאָלקס שטימע 2018-05-18 18:35
Cytuję Nie zmieniajcie:
Nie zmieniajcie historii.


Co się dziwisz ? Przecież to "dobra zmiana".

Takiemu jednemu to tak przerobiono życiorys, że na Wawelu go pochowali. :P
Cytować
+1 #3 zorientowany 2018-05-18 22:34
"Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność placówki założonej w 1984 roku przez Archidiecezję Krakowską."
BZDURA!!! NIEPRAWDA!!!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.