Tydzień kultury lokalnej, 98. rocznica urodzin Jana Pawła II i związane z tym wydarzenia, konkurs na n
Drukuj
W weekend sporo będzie się działo na wadowickim rynku

Tydzień kultury lokalnej, 98. rocznica urodzin Jana Pawła II i związane z tym wydarzenia, konkurs na najlepszą kremówkę, Bieg Wadowicki, koncerty zespołu Raz, Dwa, Trzy, Piotra Rubika i lokalnych artystów: na wadowickim rynku sporo będzie się dziać w ten weekend.

Weekend, mimo niezbyt sprzyjającej aury, zapowiada się w Wadowicach gorąco. 18 maja to szczególna i wyjątkowa data dla wszystkich Polaków, a w szczególności właśnie dla mieszkańców Wadowic. Właśnie tego dnia, 98. lat temu urodził się Karol Wojtyła. Aby tradycji stało się zadość, jak co roku z okazji jego urodzin odbędzie się ogólnopolski zlot szkół nazwanych imieniem papieża. Podczas świętowania dzieci i młodzież z całej Polski wezmą udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice Ofiarowania NMP, następnie rozstrzygnięty zostanie konkurs „Słowo Jana Pawła II do młodych” zwieńczony specjalnym tortem urodzinowym.

W piątek (18.05) nie zabraknie też tradycyjnie już koncertu: o godzinie 14:00 zagrają "Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie" zaś o godzinie 20:00 na scenie pojawi się zespół Raz, Dwa, Trzy.

Mąka, cukier, masło i śmietana. Aby te produkty mogły zamienić się w prawdziwe kremówkowe arcydzieło, niezbędna jest dobra i sprawdzona receptura, trzymana zazwyczaj w tajemnicy. Drobne różnice w przepisach powodują, że każda kremówka jest inna. Cechuje ją charakterystyczny tylko dla niej zapach, smak i wygląd. Sobotni (19.05) „Kremówkowy Zawrót Głowy” to konkurs, który ma wyłonić najlepszą spośród przepysznych wadowickich kremówek. Jury z Damianem Kordasem (zwycięzcą 4. edycji MasterChefa) na czele, nie będzie miało łatwego zadania. Twórca tej jedynej i niepowtarzalnej kremówki, która zwycięży w konkursie na równy rok otrzyma specjalny certyfikat jakości.

Od godziny 14:00 główny plac miasta zamieni się w arenę sportową - IV Bieg Wadowicki rozpocznie się krótszymi dystansami przygotowanymi dla dzieci i młodzieży, natomiast zawodnicy startujący w biegu głównym (10 km) wyruszą w malowniczą trasę równo o godzinie 16:00.

Tego dnia w godzinach od 18:30 do 22:30 na scenie na wadowickim rynku zaprezentują się zespoły i lokalni artyści: Potok Słów, Huczi - Kuczi, Breff Live Band oraz Wadowice Band pod kierownictwem muzycznym Krzysztofa Odrobiny.

"Papieskie miasto już od kilku dni bije w rytm lokalnej kultury, ale właśnie teraz wszystkich gości czekają najgłośniejsze werble" - poetycko zachęcają organizatorzy.

Harmonogram wydarzeń:

piątek (18 maja) - 98. rocznica urodzin Jana Pawła II:
11:00 msza święta w Bazylice Ofiarowania MNP
12:30 rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i młodzieży „Słowo Jana Pawła II do młodych”, uroczyste krojenie tortu urodzinowego Jana Pawła II i poczęstunek uczestników wydarzenia, zwiedzanie Szlaku Karola Wojtyły z przewodnikiem
14:00 koncert orkiestr strażackich
20:00 koncert zespołu Raz Dwa Trzy

sobota (19 maja):
11.00 - 15.00 Biesiada Wiejska z uczestnictwem Kół Gospodyń Wiejskich (degustacja potraw, występy regionalne)
od 11:00 Słodkie Wadowice – Konkurs „Kremówkowy Zawrót Głowy” - przewodniczącym jury konkursu będzie medialna osoba z branży gastronomicznej,
Wystawa Artefaktów Kultury Wystawa przedmiotów regionalnych i Konkurs na Najciekawsze Artefakty Kultury
14:00 - Bieg Wadowicki – biegi dla dzieci i dla dorosłych
18:30 - 22:30 koncerty lokalnych artystów:
18:20 - 19:00 Potok Słów
19:20 - 20:00 Huczi - Kuczi
20:20 - 21:00 Breff Live Band
21:20 - 22:20 Wadowice Band (kierownictwo muzyczne Krzysztof Odrobina)

niedziela (20 maja):
zwiedzanie Szlaku Karola Wojtyły z przewodnikiem
17:00 koncert Piotra Rubika "Tu Es Petrus" w towarzystwie solistów, chóru i orkiestry, na który zapraszają Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II i gmina Wadowice zapraszają na wyjątkowy koncert „Jan Paweł II – Skała z Wadowic.

Dodatkowo organizatorzy przewidują specjalną strefę dla osób niepełnosprawnych (miejsca siedzące). Strefa będzie usytuowana w okolicy sceny głównej obok miejsc dla VIP. Ułatwieniem dla korzystających będzie czytelne oznakowanie tych miejsc oraz wejścia do samej strefy przeznaczonej dla niepełnosprawnych - uczestników koncertu. Samo wejście będzie w okolicy Urzędu Miejskiego od strony Bazyliki. Zgodnie informacją jaką przekazał Komitet Otwórzmy Drzwi na Świat do tego typu miejsca wchodzą już na stałe w organizację tego typu imprez. Podobnie będzie i w Andrychowie gdzie osoby niepełnosprawne będą mogły bez przeszkód uczestniczyć w koncertach i wydarzeniach muzycznych organizowanych przez Urząd Gminy.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Dni Kalwarii za nami. Ale się działo!

czyTOmania po raz kolejny okazała się dużym sukcesem

Wadowiccy Romowie zapraszają nad Skawę na kolejne spotkanie integracyjne

To już 100 lat Policji Państwowej! W WCK pamiętali o tym jubileuszu

Dwadzieścia lat Teatru Sokół! Na obchody przygotowano sporo atrakcji