Po tygodniu prac grupy studentów ASP z Gdańska i Krakowa pod przewodnictwem artysty malarza Marcina Kow
Tak prezentuje się mural na ścianie DPS

Po tygodniu prac grupy studentów ASP z Gdańska i Krakowa pod przewodnictwem artysty malarza Marcina Kowalika, można już podziwiać imponującym mający 238 metrów kwadratowych mural na ścianie DPS przy ulicy Pułaskiego w Wadowicach.

Tydzień trwało malowanie ogromnego, liczącego 238 metrów kwadratowych,  muralu na ścianie Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Pułaskiego w Wadowicach. Prace wykonali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Gdańsku, pod czujnym okiem artysty  Marcina Kowalika. Upamiętnia on setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt realizowany był przez powiat wadowicki.

Starosta wadowicki Bartosz Kaliński chciał, aby tak ważną dla kraju rocznicę uwiecznić właśnie muralem. Niestety koszt malowidła wraz z projektem na tak potężnej ścianie był bardzo drogi. Wśród nadesłanych ofert oscylował on w granicach 50 tysięcy złotych! Zwrócono się więc do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i zapytano czy któryś z wykładowców w ramach zajęć, zaliczeń czy pleneru ze studentami nie podjąłby się tego zadania. Zgłosił się właśnie  Kowalik, artysta malarz, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, który na co dzień zajmuje się malarstwem, pracą na uczelni i opieką artystyczną. Uczestniczył w ponad 50 wystawach w Polsce i na świecie (m.in. Hamburgu, Lipsku, Düsseldorfie, Berlinie, Dublinie, Knoxville, Warszawie i Krakowie).  Jego prace można oglądać się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Clifford Chance Collection i licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Krakowa, laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego „ARS quaerendi” i fundatorem stypendium „Wiara w Malarstwo” skierowanego dla uczniów ostatnich klas jego rodzimego Liceum Plastycznego w Zamościu. Od 2014 roku prowadzi projekt artystyczno-terapełtyczny "Obraz w pigułce" skierowany do Szpitali Dziecięcych.

Starostwo Powiatowe w Wadowicach pokryło m.in. koszt farb oraz zapewniło nocleg studentom w Domu Na Górce u Ojców Karmelitów, jak również wynagrodzenie dla artysty

Dzieło można już podziwiać w całej okazałości, tak się prezentuje:

A tak wyglądała ściana przed namalowaniem muralu:

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 Mieszkaniec 2018-05-16 13:50
Jest imponujący, fantastyczny pomysł!
Cytować
0 #2 Gerszwid 2018-05-16 13:54
A to Starosta zrobił za swoje że podpisał "Powiat" ?
Cytować
+12 #3 Bohomazy 2018-05-16 16:48
ale mongolskie mordy
Cytować
+8 #4 Mural 2018-05-16 17:46
Wymowa muralu.
Nie bedziesz posluszny pracownicom MOPSU to bedziesz rozdtrzelany!!!
Cytować
-5 #5 to ja 2018-05-16 19:56
Prawdziwe dzieło sztuki. Będzie cieszyć oko przez pokolenia dopóki znowu kawał ściany nie odpadnie. Ciekawe jaką powiat otrzymał rękojmię.
Powiat płaci, powiat wymaga.
i hej
Cytować
+7 #6 O Jezu! 2018-05-17 09:51
Wietkong wspira naszych!
Cytować
+10 #7 Ciim 2018-05-18 08:46
Cytuję Gerszwid:
A to Starosta zrobił za swoje że podpisał "Powiat" ?

Wymowa tego MURALU jest adekwatna do jego umieszczenia.
*PODOPIECZNI TUTEJSZEGO MO=PSU JEZELI NIE ODDACIE SWEGO DOROBKU DOBROWOLNIE TO ODBIERZEMY SIŁĄ !!!
Co potwierdzono w programie UWAGA :D :D :D
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.