W Galerii Sztuki "Bałysówka" w Tomicach odbyły się obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maj
Drukuj
Kolejne "Bałysowanie". Tym razem patriotyczne

W Galerii Sztuki "Bałysówka" w Tomicach odbyły się obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz inauguracji w Gminie Tomice obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po urodzinach wyjątkowego domu przy ulicy św. Jakuba 2 i „Majowym bałysowaniu” w roku ubiegłym przyszedł czas na kolejne święto gminy Tomice. W sobotę (12.05) mieszkańcy zostali zaproszeni przez wójta, Ośrodek Kultury Gminy Tomice, Galerię Sztuki „Bałysówka”, Ochotniczą Straż Pożarną w Tomicach, Stowarzyszenie Wioski Naszych Marzeń i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tomickiej na wspólne świętowanie w ramach „Patriotycznego Bałysowania”.

Tegoroczne świętowanie przy galerii sztuki „Bałysówka” miało wyjątkowy charakter, gdyż było ono doskonałą okazją o uczczenia 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz inauguracji w gminie Tomice obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zebranych tłumnie gości przywitała właścicielka galerii sztuki „Bałysówka” Mira Sabatowicz oraz wójt gminy Tomice Witold Grabowski.

Jestem przekonany, że mottem Patriotycznego Bałysowania może być myśl Oskara Kolberga: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Bezcenne dziedzictwo polskich pieśni patriotycznych i ludowych oraz tradycję ich śpiewania w różnych momentach dziejowych, winniśmy przekazywać pokoleniu młodych mieszkańców Gminy Tomice, zachowując w pamięci trudne doświadczenia naszych ojców, którzy walczyli o niepodległość Polski i naszej małej ojczyzny. Śpiewanie pieśni ludowych i patriotycznych przyczynia się do przetrwania naszej tradycji, kultury, folkloru i więzi międzyludzkich – podkreślił w słowie wstępnym Witold Grabowski.

Podczas „Majowego Bałysowania” tłumnie przybyłym mieszkańcom i gościom zaprezentowały się zespoły z gminy Tomice. Na scenie pojawiły się chór Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tomicach pod dyrekcją Adriany Zychy-Gurdek, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zygodowic, zespół śpiewaczy „Radoczanki” z Radoczy, zespół śpiewaczy „Wesołe Gosposie” z Witanowic, zespół śpiewaczy „Woźniczanki” z Woźnik, zespół śpiewaczy „Biesiada” z Tomic. Nie zabrakło też występów najmłodszych artystów z „Galerii Artystycznej” i teatrzyku „Trele-Morele” działających przy Ośrodku Kultury Gminy Tomice i  prowadzonych przez Agnieszkę Sienkiewicz. Wszystkie występujące dzieci otrzymały drobne upominki ufundowane przez wójta Witolda Grabowskiego.

Każdy, kto przybył na „Patriotyczne Bałysowanie”, otrzymał katalog wystawowy wraz ze wyjątkowym śpiewnikiem. Do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych w nim zawartych zachęcała tłumie zebranych gości prowadząca imprezę Agnieszka Sienkiewicz.

W przerwie pomiędzy występami właścicielka Galerii Sztuki „Bałysówka” Mira Sabatowicz przedstawiła wszystkich artystów, którzy przyczynili się do powstania tegorocznej wystawy „Światłem Malowane”, której wernisaż odbył się podczas sobotniego święta. Autorami prac byli: Jan Bednarz, Grzegorz Giermek, Zdzisław Jucha, Dorota Klimczak, Maria Koman, Rafał Lenart, Irena Lurie-Chudy, Marek Łasak, Tadeusz Maj, Grażyna Obersztyn, Tony O’Connell, Józef Ogiegło, Krzysztof Pływacz, Sylwia Prażmowska-Kulig, Nina Ramza, Mira Sabatowicz, Elżbieta Siwek, Barbara Talar, Urszula Wajdzik, Roman Wróbel, Zofia Wróbel, Zbigniew Zając „Cortez”, Janusz Zembaty i Andrzej Zieliński.

„Światłem malowane” wynika z ulubionego przez nas europejskiego nurtu „sztuki światła”, u której fundamentów leży średniowieczna mistyka, gdzie blask i wielobarwność przenoszą nas do sfer niematerialnych. Tej mistyki, w myśl której piękno jest kolorowym światłem, gdyż światło jest synonimem wszystkiego co dobre i szlachetne. Światło i barwa najlepiej wyrażają i pobudzają nasze twórcze emocje. Prace malarzy są malowanym marzeniem o czystości, prostocie, pięknie, tym które rodzi się w owym niezwykłym, niepowtarzalnym spotkaniu człowieka, artysty ze światłem i najpiękniejszymi barwami świata – podkreśliła Grażyna Obersztyn.

Oczywiście w myśl powiedzenia „coś dla ducha, coś dla ciała” nie mogło zabraknąć poczęstunku, które przygotowały panie ze Stowarzyszenia „Wioski Naszych Marzeń”. Na najmłodszych czekały zaś dmuchańce, zabawy plastyczne z pracownikami Ośrodka Kultury Gminy Tomice oraz konkursy organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Tomickiej.

(LG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Kolejna rozmowa o fotografii w stryszowskim dworze

W weekend na wadowickim rynku po raz drugi Festiwal Czekolady

Big Band zagra utwory Steviego Wondera

Michał Sikorski nominowany do prestiżowej nagrody

W Stacji Kultury historyczny wykład dra Lulewicza o wadowickiej kolei