Przez dwa dni na  wadowickim rynku stacjonować będzie Muzeum Armii Krajowej. Na rynku stanęła mobiln
Na wadowickim rynku stanęło Mobilne Muzeum Armii Krajowej

Przez dwa dni na  wadowickim rynku stacjonować będzie Muzeum Armii Krajowej. Na rynku stanęła mobilna wystawa prezentująca pamiątki i dokumenty dotyczące Akcji „Burza” przeprowadzonej w 1944 roku przez AK.

W piątek (11.05) na Placu Jana Pawła II w Wadowicach stanęło Mobilne Muzeum Armii Krajowej. Podczas dwudniowego pikniku historycznego jego uczestnicy mogą wziąć udział w wielkoformatowej grze edukacyjnej i podziwiać pokazy grup rekonstrukcyjnych. Zainteresowani historią II wojny światowej obejrzą repliki broni, a także unikatowe zdjęcia. Pracownicy muzeum będą zachęcać mieszkańców do przekazywania pamiątek i świadectw o wydarzeniach związanych z działalnością Armii Krajowej. Materiały te uzupełnią interaktywną mapę prezentującą aktywność AK w Małopolsce.

Przypomnijmy, że akcja „Burza” rozpoczęła się w styczniu 1944 roku w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej na Wołyń. Celem militarnym akcji było wyparcie armii niemieckiej z ziem II Rzeczypospolitej, samodzielnie lub wraz z armią radziecką, natomiast celem politycznym przejmowanie władzy przez cywilne struktury Polskiego Państwa Podziemnego na wyzwolonych spod okupacji niemieckiej terenach i wystąpienie przed Sowietami w roli gospodarza. Działania polskiego podziemia zaangażowały dziesiątki tysięcy osób i objęły swym zasięgiem znaczny obszar wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej.

Na ziemi wadowickiej do realizacji Akcji „Burza” przystąpiono wiosną 1944 roku Z miejscowych jednostek w kwietniu utworzono 12 Pułk Piechoty AK, który został włączony do Grupy Operacyjnej „Śląsk Cieszyński”, dowodzonej przez gen. Brunona Olbrychta ps. „Olza”. Sztab formacji swoją siedzibę miał w zabudowaniach gospodarczych klasztoru OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. W ramach akcji „Burza” żołnierze Pułku przeprowadzali akcje rozbrajania Niemców, atakowali szlaki komunikacyjne oraz gromadzili zaopatrzenie. Jedną z najbardziej brawurowych akcji było odbicie gen. Brunona Olbrychta przeprowadzone 28 września 1944 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej. 4 października 1944 roku Akcja „Burza” na Ziemi Wadowickiej została odwołana. Niektóre oddziały kontynuowały jednak działalność. 31 października rozbrojono niemieckich żandarmów, którzy przybyli do Podolan w celu rekwizycji. Najprawdopodobniej to w reakcji na tę operację, 6 listopada Niemcy przeprowadzili pacyfikację Leńcz, Podolan, Zarzyc Wielkich, Zarzyc Małych oraz Izdebnika.

Bohaterowie wielu z tych wydarzeń pozostali zapomniani przez historię, lecz często pamięć o nich przetrwała w przekazach rodzinnych utrwalonych materialnymi pamiątkami. Muzeum Armii Krajowej, podążając szlakiem żołnierzy AK, szuka wszelkich świadectw o wydarzeniach związanych z Akcją „Burza”.

Mobilna wystawa „Śladem Armii Krajowej i Mapa Akcji „Burza” w Małopolsce w Wadowicach pozostanie dwa dni. W piątek (11.05) od godziny 10:00 do 15:00 odbędą się spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, szkolne drużyny będą mogły spróbować swoich sił w grze wielkoformatowej „Śladem Akcji Burza i AK”, odbędą się także spotkania z historykami i edukatorami z Muzeum AK. W sobotę (12.05) od godziny 11:00 do 16:00 zaplanowano pokazy grup rekonstrukcyjnych, spotkania z historykami z Muzeum AK, zbiórkę pamiątek po żołnierzach AK, miniwystawę multimedialną i konkursy z nagrodami. Udział w grze historycznej wymaga wcześniejszych zapisów pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


 

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.