W poniedziałek (7.05)  Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach odwiedzili wyją
Wyjątkowi goście w papieskim muzeum

W poniedziałek (7.05)  Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach odwiedzili wyjątkowi goście: książęta Stefan i Aleksander Sapiehowie, najstarsi żyjący krewni księcia Metropolity kard. Adama Stefana Sapiehy.

Książęta Stefan i Aleksander Sapiehowie, potomkowie Władysława Leona Sapiehy, brata kardynała, zwiedzili wystawę stałą, której część poświęcona jest kardynałowi Sapiesze.  Na zakończenie wizyty otrzymali od dyrektora muzeum księdza Jacka Pietruszki pamiątkowe dyplomy z fragmentem wspomnień Jana Pawła II, który w książce „Dar i Tajemnica” opisał rolę Księcia Metropolity w swoim powołaniu.

"W całej naszej formacji i przygotowaniu do kapłaństwa w szczególny sposób zaznaczyła się wielka postać Księcia Metropolity, późniejszego Kardynała Adama Stefana Sapiehy, którego wspominam ze wzruszeniem i wdzięcznością. (…) Metropolita Krakowski został powołany do kolegium kardynalskiego zaraz po zakończeniu wojny, w wieku stosunkowo późnym. Całe społeczeństwo przyjęło tę nominację jako wyraz uznania dla tego wielkiego człowieka, który podczas okupacji był właściwie jedynym przedstawicielem narodu, wyrażającym jego godność w sposób przejrzysty dla wszystkich – czytamy w książce.

Gościom towarzyszył Jacek Zygmunt, przyjaciel rodziny Sapiehów i ich pełnomocnik w Polsce.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+16 #1 Ed. 2018-05-08 15:14
Nie rozumiem, czemu są wyjątkowi? Co zrobili dla kraju, d;a świata?
Wszyscy Ci królewicze i książęta dorabiali się feudalnie na krzywdzie niewyedukowaneg o chłopa, któremu czarni wciskali kity o tym, że jak będą robić na panów, to Bozia da im niebo. I tak biznes się kręcił.
Wyjątkowi goście. Hłe, hłe.
Cytować
0 #2 fan wadzy 2018-05-08 18:06
Cytuję Ed.:
Nie rozumiem, czemu są wyjątkowi? Co zrobili dla kraju, d;a świata?
Wszyscy Ci królewicze i książęta dorabiali się feudalnie na krzywdzie niewyedukowanego chłopa, któremu czarni wciskali kity o tym, że jak będą robić na panów, to Bozia da im niebo. I tak biznes się kręcił.
Wyjątkowi goście. Hłe, hłe.

Tylko, że ten niedobry pan doił znacznie mniej, niż doi współczesna demokratyczna Polska
Cytować
+7 #3 Mike 2018-05-08 19:13
Na pewno? Chłop dawniej nawet metra kwadratowego na własność nie miał, bez zgody pana nie mógł opuszczać wsi, a jak nie przyniósł na czas wymaganych danin, to był batożony. Zastanów się, co piszesz człowieku.
Czartoryscy ostatnio pokazali czym są ci wspaniali książęta.
Cytować
-3 #4 fan wadzy 2018-05-08 21:05
Cytuję Mike:
Na pewno? Chłop dawniej nawet metra kwadratowego na własność nie miał, bez zgody pana nie mógł opuszczać wsi, a jak nie przyniósł na czas wymaganych danin, to był batożony. Zastanów się, co piszesz człowieku.
Czartoryscy ostatnio pokazali czym są ci wspaniali książęta.

Marksistowska ideologia walki klas i wyzysku małorolnych chłopów poczyniła ci spustoszenie w mózgu. Dodaj jeszcze przymus propinacyjny i rozpijanie chłopstwa przez szlachtę. Poczytaj może np. Mariusza Kulczykowskiego i jego publikacje z lat 80-tych XXw - już wtedy badacze zupełnie inaczej przedstawiali sytuację chłopów - i wierz mi - na pewno mieli ją lepszą, niż zgotowała nam wolna kapitalistyczna Polska. Bo takiego wyzysku w dziejach jak obecnie, w tym kraju nie było
Cytować
+5 #5 Mike 2018-05-08 21:18
Jaka marksistowska ideologia? Studiowałem historię, więc uważam, iż wiem jak to wyglądało. Czemu niby Kulczykowski ma być bardziej wiarygodny niż np. królewskie czy lokalne księgi rachunkowe epoki. Nie zaprzeczysz, że feudalizm nie opierał się na CAŁKOWITYM wyzysku najniższych warstw społecznych.
Owszem, dzisiaj też jest wyzysk, ale jak masz łeb na karku, to dajesz się wyzyskiwać i możesz fajnie korzystać z życia. Dawniej nie miałeś wyboru. Urodziłeś się chłopem, umierałeś jako niepiśmienny chłop nie mający pojęcia o świecie.
Wiesz, jak Ci się nie podoba, to są lepsze systemy, np. na Kubie, Rosji, w Korei? Z pewnością władze tych krajów z chęcią Cię przyjmą, a w prasie opiszą jako nawróconego, ciemiężonego mieszkańca zaplutych, kapitalistyczny ch krajów.

PS: Na Kubie dostaniesz nawet przydział ryżu i paru jajek ;)
Cytować
+1 #6 Mike 2018-05-08 21:19
Cytuję Mike:
ale jak masz łeb na karku, to dajesz się wyzyskiwać i możesz fajnie korzystać z życia.


Miało być: NIE DAJESZ się wyzyskiwać
Cytować
-4 #7 @Mike 2018-05-08 21:34
jakbyś studiował historię, nie opowiadałbyś takich głupot :lol: I... tyle
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.