Na ścianie DPS przy ulicy Pułaskiego w Wadowicach grupa studentów ASP z Krakowa i Gdańska pod okiem M
W Wadowicach powstaje ogromny mural. Upamiętni 100-lecie niepodległości

Na ścianie DPS przy ulicy Pułaskiego w Wadowicach grupa studentów ASP z Krakowa i Gdańska pod okiem Marcina Kowalika maluje ogromny, mający 238 metrów kwadratowych mural. W ten sposób Starostwo Powiatowe w Wadowicach  rozpoczyna obchody 100 lecia niepodległości.

Przez tydzień grupa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Gdańsku, pod czujnym okiem Marcina Kowalika, na ścianie Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Pułaskiego w Wadowicach maluje ogromny, liczący 238 metrów kwadratowych  mural. Będzie on upamiętniał setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt realizowany jest przez powiat wadowicki.

Będzie to obraz wyjątkowy, podobnie jak rocznica, którą ma on upamiętnić. "Powiat wadowicki dla Niepodległej" – to hasło, które będzie nam w tym roku towarzyszyć i ono też znajdzie się na tej ścianie. Więcej szczegółów do końca nie zdradzę. Mam nadzieję, że efekt końcowy wszystkim się spodoba – mówi starosta wadowicki Bartosz Kaliński, który razem z Marcinem Kowalikiem, spotkał się z dziennikarzami i opowiadał o powstającym dziele.

Starosta chciał, aby tak ważną dla kraju rocznicę uwiecznić muralem. Niestety koszt malowidła wraz z projektem na tak potężnej ścianie był bardzo drogi. Wśród nadesłanych ofert oscylował on w granicach 50 tysięcy złotych! Zwrócono się więc do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i zapytano czy któryś z wykładowców w ramach zajęć, zaliczeń czy pleneru ze studentami nie podjąłby się tego zadania. Zgłosił się właśnie  Kowalik, artysta malarz, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, który na co dzień zajmuje się malarstwem, pracą na uczelni i opieką artystyczną. Uczestniczył w ponad 50 wystawach w Polsce i na świecie (m.in. Hamburgu, Lipsku, Düsseldorfie, Berlinie, Dublinie, Knoxville, Warszawie i Krakowie).  Jego prace można oglądać się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Clifford Chance Collection i licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Krakowa, laureatem Nagrody Województwa Małopolskiego „ARS quaerendi” i fundatorem stypendium „Wiara w Malarstwo” skierowanego dla uczniów ostatnich klas jego rodzimego Liceum Plastycznego w Zamościu. Od 2014 roku prowadzi projekt artystyczno-terapełtyczny "Obraz w pigułce" skierowany do Szpitali Dziecięcych.

Mieliśmy już zaplanowany plener w Zakopanem, ale spodobał mi się pomysł powiatu. Wszystko tu zagrało, to że Wadowice, to że ściana Domu Pomocy Społecznej oraz to z jakiej okazji ma powstać mural. I oto jesteśmy, łącznie w projekcie weźmie udział około trzydziestu studentów – mówi Marcin Kowalik.

Starostwo Powiatowe w Wadowicach pokrywa m.in. koszt farb oraz zapewnia nocleg studentom w Domu Na Górce u Ojców Karmelitów, jak również wynagrodzenie dla artysty.

Mural ma być gotowy w poniedziałek 14 maja i będzie cieszył oko wszystkich przechodniów, zwłaszcza, że do tej pory ściana DPS-u raczej odstraszała niż zachęcała, aby na nią patrzeć...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 as 2018-05-07 13:33
A ONR vel putin będzie na otwarciu czy tylko zakamuflowanene komuchy od ...CEZURA?
Cytować
0 #2 Konio 2018-05-07 14:29
Fajny pomysł.
Cytować
0 #3 Ed. 2018-05-07 15:12
Ile rocznic odzyskania niepodległości trzeba świętować w tym kraju? Po pierwszym, drugim, trzecim rozbiorze? Po II wojnie? Po '89?
Mogłaby być jedna, ostatnia, a nie jakieś tam mniejsze, większe odzyskania utraconych wolności...
Cytować
-3 #4 פֿאָלקס שטימע 2018-05-07 16:27
Z Kalińskiego wyrasta nam nowy celebryta, Klinowski Bis. Żyć nie umierać w takim powiecie :lol:
Cytować
-3 #5 dert 2018-05-07 17:57
Ale ładne ...
Cytować
+4 #6 do derta 2018-05-07 18:16
Będzie pięknie i historycznie, prawdziwa sztuka będzie na tym murze. To jest hit :-)
Cytować
+2 #7 פֿאָלקס שטימע 2018-05-07 23:23
Cytuję פֿאָלקס שטימע:
Z Kalińskiego wyrasta nam nowy celebryta, Klinowski Bis. Żyć nie umierać w takim powiecie :lol:


Może byś, wyskrobku, nie podszywał się pod mojego nicka.
Wiem, że ciężko wymyślić coś własnego jak się ma 20 cm pustki między uszami, ale może jednak ...
Cytować
-1 #8 Do starosty 2018-05-08 08:32
Panie starosto Kaliński, obchody 100 lecia niepodległości rozpoczęły się 11.11.2017 roku, czyli pół roku temu. I to miało sens. Teraz to już kampania wyborcza a nie pamięć.
Cytować
+3 #9 Wado 2018-05-08 09:55
Mural spoko tylko fajtycznie co na to ludzie którym malują te maszkarony przed oknami? Pomyślano o ich widoku za oknem??? Nie sądzę - liczy się tylko kampania wyborcza.
Cytować
+2 #10 rw3vgr3 2018-05-11 10:23
Cytuję Wado:
Mural spoko tylko fajtycznie co na to ludzie którym malują te maszkarony przed oknami? Pomyślano o ich widoku za oknem??? Nie sądzę - liczy się tylko kampania wyborcza.

to oczywiste, że powinni to uzgodnić z mieszkańcami tego domu na przeciwko ! Do tej pory widzieli oskubaną ścianę. Tak właściwie to oni sami powinni zdecydować co chcą widzieć...a starosta zlecić ASP malowanie lasów, łąk, rzek...
Cytować
-3 #11 do starosty 2018-05-11 11:59
Dziękujemy panie starosto.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.