Góra Zamkowa w Lanckoronie wkrótce odzyska dawny blask. Zamek zostanie częściowo nadbudowany i zabezp
Góra Zamkowa w Lanckoronie nabierze blasku

Góra Zamkowa w Lanckoronie wkrótce odzyska dawny blask. Zamek zostanie częściowo nadbudowany i zabezpieczony w charakterze stałej ruiny. Powstaną alejki do spacerowania, ławeczki i liczne punkty widokowe.

Jak głosi legenda, to właśnie z tego wzgórza Mikołaj Zebrzydowski miał ujrzeć ognisty krzyż nad wierzchołkiem góry Żar. Był to impuls do ufundowania klasztoru, Grobu Pańskiego i stacji Męki Pańskiej na wzór Jerozolimy w czasach Chrystusa. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac związanych z rewitalizacją Góry Zamkowej my też będziemy mogli podziwiać malowniczy widok na Kalwarię Zebrzydowską. Prace  konserwatorskie rozpoczęły się od badań archeologicznych, które są kontynuacją badań z lat 2010 – 2011. Jesienią 2017 roku udało się odgruzować dziedziniec i część zabudowy zamkowej.  Dzięki temu odkryto nieznane wcześniej piwnice.

W tym roku będziemy kontynuować prace, odkopywać mury w północnej, czyli mieszkalnej części zamku, o której najmniej wiemy i dalej odgruzowywać piwnice oraz odbudowywać ich sklepienia – mówi Eligiusz Dworaczyński, archeolog.

Firma URBA Architects, która przygotowała projekt rewitalizacji Góry Zamkowej, stworzyła kilka scenariuszy prac.

Przeanalizowaliśmy wszystko, co da się zrobić na tym obszarze. W oparciu o te analizy powstały scenariusze: panoramiczny, przyrodniczy, warowny – nowożytny, warowny – średniowieczny oraz religijny i pielgrzymkowy. Wszystkie one uzupełniają się i tworzą spójną koncepcję rewitalizacji Góry Zamkowej – tłumaczy Piotr Knez z URBA Architects, autor projektu.

W ramach prowadzonych prac zostaną przywrócone walory widokowe Góry Zamkowej, z której szczytu można podziwiać kilka krain geograficznych. Powstanie kilka punktów widokowych i urokliwych miejsc kontemplacji z  ławeczkami i zadaszeniami w wybranych miejscach, tablice edukacyjne, miejsca bird-watchingu oraz miejsca obserwacji płazów i gadów. Prace doprowadzą też do wyeksponowania elementów nowożytnej Twierdzy Lanckorona, która zachowana jest niemal w całości. Do jej zatarcia doprowadziła niewłaściwa gospodarka leśna i komunalna. Po przeprowadzeniu prac ponownie będzie można podziwiać elementy ogromnego zespołu warownego, np. wałów, ławek strzeleckich. Częściowa rekonstrukcja obejmie most zwodzony oraz bastiony i basteje pod zamkiem. Ruiny średniowiecznego zamku zostaną zabezpieczone oraz miejscowo nadbudowane i  uzupełnione. Wewnątrz jednej z wież powstanie platforma widokowa. Ponadto planowane jest wytyczenie ścieżek pątniczych oraz specjalna ekspozycja w ramach „Okna Mikołaja Zebrzydowskiego”.

Wszystko po to, aby odwiedzający mogli kontemplować to miejsce, poczuć jego klimat i  dostrzec ogromne walory przyrodnicze. Najpierw będą realizowane prace związane z  nadbudową zamku, umocnieniami ziemnymi i przesadzeniem roślinności. Realizacja projektu to koszt około 10 milionów złotych.

Do rozpoczęcia prac potrzebne jest pozwolenie konserwatorskie, które firma już posiada. Na przełomie czerwca i lipca będziemy składać wniosek o fundusze norweskie. Mamy duże szanse, że dostaniemy dofinansowanie, ponieważ obszar Góry Zamkowej jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to także jedno z najważniejszych miejsc związanych z historią konfederacji barskiej. To solidny fundament do tego, aby stworzyć z Lanckorony jeden z symboli konfederacji barskiej – dodaje Piotr Knez.

Szansa na rewitalizację Góry Zamkowej otwiera się w symbolicznym 2018 roku w którym to przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i dwieście pięćdziesiąta rocznica wybuchu konfederacji barskiej. Projekt wspierany jest przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt rewitalizacji Góry Zamkowej w Lanckoronie powstał na zlecenie gminy i z inicjatywy wójta Tadeusza Łopaty.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+4 #1 Mirr 2018-04-17 18:36
No to będzie wtedy nowy zamek. Niech w ogóle zbudują na 20 metrów wysokie.
+7 #2 Bla bla Mirr 2018-04-17 21:55
Niech w ogóle wezmą i wysadzą te miejsce w powietrze... Jak mnie denerwuje takie bzdurne pisanie komentarzy. W końcu się tym zainteresowali, to miejsce niesie za sobą kawał pięknej historii a to miejsce do tej pory to jedna wielka samowolka... Więc bardzo dobrze że coś działają
+5 #3 ghod 2018-04-17 22:13
gdyby tak jeszcze się wzięli za ruiny zamku w Barwałdzie byłoby super
-4 #4 dżesika 2018-04-21 12:31
Cytuję Bla bla Mirr:
Niech w ogóle wezmą i wysadzą te miejsce w powietrze... Jak mnie denerwuje takie bzdurne pisanie komentarzy. W końcu się tym zainteresowali, to miejsce niesie za sobą kawał pięknej historii a to miejsce do tej pory to jedna wielka samowolka... Więc bardzo dobrze że coś działają


No rzeczywiście kawał pięknej katoprzygłupowe j historii

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.