W maju dzięki wydawnictwu Eurosprinter ukaże się pierwsza część monografii "Koleje lokalne Zachodni
Wkrótce monografia o linii kolejowej nr 117

W maju dzięki wydawnictwu Eurosprinter ukaże się pierwsza część monografii "Koleje lokalne Zachodniej Małopolski" autorstwa Marka Ćwikły. Przybliży ona historię linii kolejowej Kalwaria Lanckorona - Bielsko-Biała.

To spora gratka dla miłośników kolei, historii oraz regionalistów. W maju tego roku, dzięki wydawnictwu Eurosprinter ma się ukazać pierwsza część monografii "Koleje lokalne Zachodniej Małopolski" autorstwa Marka Ćwikły. Będzie ona poświęcona linii kolejowej nr 117 łączącej Kalwarię Lanckoronę z Bielskiem przez Wadowice, Andrychów i Kęty.

Monografia będzie obejmowała całą historię linii – od genezy jej powstania poprzez projektowanie i budowę, funkcjonowanie pod zarządami kolei austriackich, PKP, niemieckich w czasie II wojny, aż po czasy współczesne. Znajdą się w niej dziesiątki archiwalnych i współczesnych fotografii, mapy poglądowe, plany schematyczne stacji w różnych okresach rozwoju, rysunki najważniejszych budynków i budowli, zestawienia i fotografie bocznic kolejowych i obiektów infrastruktury, rozkłady jazdy z różnych lat, zestawienia składów pociągów i lokomotyw itp – mówi nam autor monografii Marek Ćwikła.

Wydawnictwo będzie miało około 200 stron, cena to około 80-100 złotych i będzie je można kupić w sklepach modelarsko-hobbystycznych, wybranych salonach i poprzez sprzedaż wysyłkową.

 

Ale to nie koniec. Jak zapowiada nam autor, druga część monografii poświęcona będzie linii kolejowej nr 103 Trzebina - Spytkowice - Wadowice - Skawce i linii kolejowej nr 126 Jaworzno Szczakowa - Bolęcin. Prace nad nią trwają.

Marek Ćwikła urodził się  w  Wadowicach, a w dzieciństwie mieszkał w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ukończył Budownictwo Lądowe specjalność Drogi Żelazne na Politechnice Krakowskiej. Pracował do 2015 roku na kolei (w firmach remontujących tory kolejowe - m. in. uczestniczył w rozbiórce ostatnich rozjazdów i fragmentów toru odcinka linii 103 Wadowice - Skawce, na wjeździe do Skawiec). Obecnie na emeryturze. Od wielu lat współpracuje z miesięcznikiem "Świat kolei", dla którego pisze artykuły i wykonuję rysunki taboru i stacji kolejowych. Jest współautorem (wraz z Pawłem Terczyńskim) książki "Lokomotywy spalinowe produkcji HCP serii SP45, SU46 i SP47".

Warto też dodać, że to dzięki jego uprzejmości mogliśmy publikować niedawno taką perełkę, jak zdjęcie pociągu na nieistniejącym już moście kolejowym w w Mucharzu.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+11 #1 MK 2018-04-12 09:52
Czad! W końcu ktoś kompetentny wziął się za ten temat, bo parę broszurek Nowakowskiego to jednak nieco za mało.
Cytować
+9 #2 Ala 2018-04-12 12:22
Już się nie mogę doczekać. Będzie to można kupić gdzieś w Wadowicach?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.