W Muzeum Miejskim w Wadowicach odbyła się kolejna edycja Hufcowego Konkursu Historycznego. W zmaganiach
Rok 1918 w Polsce i w polskim harcerstwie. W muzeum odbył się konkurs

W Muzeum Miejskim w Wadowicach odbyła się kolejna edycja Hufcowego Konkursu Historycznego. W zmaganiach konkursowych wzięli udział harcerze z drużyn harcerskich oraz starszoharcerskich i wędrowniczych Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP, w sumie 12 zespołów.

Tegorocznym tematem - „Rok 1918 w Polsce i w polskim harcerstwie” nawiązano do dwóch ważnych jubileuszy: stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i stulecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Konkurs historyczny to jedna z propozycji programowych Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP, wpisujących się w rocznicowe obchody.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą związaną z takimi zagadnieniami, jak: rok 1918 w Polsce, ojcowie niepodległej Polski, udział harcerzy w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości, historia zjednoczenia organizacji harcerskich i powstania wspólnego Związku Harcerstwa Polskiego, twórcy zjednoczonego harcerstwa.

Zwycięzcą konkursu wśród drużyn harcerski została 7 DH „Omega” z Jaszczurowej, II miejsce zajęła 18 DH „Bajkonators” z Wysokiej, a III – 125 DH „Zośka” z Mucharza. Najlepszą drużyną w kategorii starszoharcerskiej i wędrowniczej okazała się 9 DSTH „Ewenement” z Budzowa, II miejsce przypadło 4 DSTH „Stop” z Wadowic, a III – 7 DSTH „Centrum” z Wysokiej. W konkursie uczestniczyły też: 1 DH „Błękitna” (Frydrychowice), 5 DH „Nasze ZOO” (Stanisław Dolny), 13 DH „Krzyk” (Wadowice), 6 DSTH „Dioryt” (Stanisław Dolny), 51 WPDH „Wędrownicy” (Brzeźnica) i 5DW „To nie My” (Stanisław Dolny). Najwyższy wynik w etapie indywidualnym uzyskała druhna Natalia Babrzymąka z 7 DSTH „Centrum”. Dla najlepszych przygotowano nagrody – gry planszowe oraz książki poświęcone historii Polski. Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy i zaangażowania!

Organizatorem konkursu była Komenda Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP oraz 130 Drużyna Starszoharcerska „Stu trzydziestu z Mucharza” im. ks. Józefa Poniatowskiego (Mucharz).

(phm. Dorota Polan)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.