Z okazji W 100. rocznicę urodzin Karola Pustelnika, malarza i konserwatora zabytków, w Wadowickim Centr
Drukuj
W 100. rocznicę urodzin Karola Pustelnika wystawa

Z okazji W 100. rocznicę urodzin Karola Pustelnika, malarza i konserwatora zabytków, w Wadowickim Centrum Kultury będzie można zobaczyć jego prace.

W piątek (6.04) o godzinie 18:00 w  holu teatralno - kinowym Wadowickiego Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy w 100. rocznicę urodzin Karola Pustelnika. Będzie tam można zobaczyć jego prace. WCK razem z rodziną artysty zaprasza do obejrzenia.

Karol Pustelnik urodził się w 1918 roku we Frydrychowicach koło Wadowic. Rysował i malował od dzieciństwa, obserwując poczynania ojca, który strugał z drewna ptaszki i zwierzęta. Po wstępnej edukacji w rodzinnych stronach udał się do Krakowa, gdzie zdał w 1939 roku maturę ukończywszy Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych. Znaczną część okupacji spędził na przymusowych robotach w Niemczech. Po wojnie kontynuował swoją edukację artystyczną zwieńczoną dyplomem z konserwacji (1952 rok) w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie studiował pod kierunkiem m.in. takich artystów, jak Tadeusz Kantor, Henryk Uziembło czy Mieczysław Wejman.

Jako młody człowiek przyjaźnił się z Wincentym Bałysem, któremu w 1998 roku poświęcił niewielką monografię. Od 1953 roku brał udział w wystawach okręgowych krakowskiego ZPAP a od 1956 uczestniczył w Salonie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1958 roku został członkiem Stowarzyszenia Artystycznego "Grupa Krakowska" gdzie brał udział we wszystkich jej grupowych prezentacjach.

Malarstwo artysty nawiązuje do różnych szkół i stylistyk. Pustelnik tworzył zarówno malarstwo abstrakcyjne (olejne, wielkoformatowe płótna), jak również realistyczne. Na jego płótnach często można znaleźć dziwne postacie ludzkie, nagie kobiety, motywy zwierzęce i muzyczne oraz przeróżne fantastyczne twory. Ważnym doświadczeniem w jego biografii artystycznej był kubizm, a potem taszyzm: eksperymenty z kolorem i materią malarską.

Pracę artysty znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, w zbiorach Muzeów Okręgowych w Lublinie, Bydgoszczy, Tarnowie, Chełmnie, Bielsku-Białej, w zbiorach Muzeum E. Zegadłowicza w Gorzeniu oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (w Szwecji, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Czechach).

Karol Pustelnik miał w swoim dorobku wiele wystaw indywidualnych. Brał również udział w prestiżowych ekspozycjach zbiorowych w Polsce, a także za granicą. Zmarł 22 września 2010 roku w wieku 92 lat.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Kultura:

Cyrk Arena przyjedzie do Wadowic

Stand-uper Paweł Chałupka powraca z nowym programem "Widzę to inaczej"

Setki osób z całej Polski wzięło udział udział w święcie tańca w WCK

Powstała książka o historii stryszowskiej straży pożarnej. Druhowie zapraszają na spotkania promocyjne

W ruinach znowu zatrąbią! W Lanckoronie szykuje się III Festiwal Hejnalistów