Przemarsz I Brygady Legionów Polskich i Józefa Piłsudskiego przez Wadowice w 1915 roku będzie tematem
Piłsudski w Wadowicach i okolicach. Historyk opowie jak to było

Przemarsz I Brygady Legionów Polskich i Józefa Piłsudskiego przez Wadowice w 1915 roku będzie tematem pogadanki z historykiem dr Andrzejem Małysem, który będzie gościem Muzeum Miejskiego marcowych „Wadowickich Spotkań z historią”.

Wykład zatytułowany „Legioniści Józefa Piłsudskiego na Ziemi Wadowickiej w 1915” poświęcony będzie mniej znanej karcie z historii Wadowic, jakim był przemarsz przez miasto legionistów I Brygady. Jednostka ta, dowodzona przez brygadiera Józefa Piłsudskiego, została sformowana w grudniu 1914 roku. Jeszcze w tym samym miesiącu legioniści wzięli udział w krwawym boju pod Łowczówkiem, gdzie, broniąc zaciekle powierzonych im pozycji, ponieśli duże straty. Dowództwo austriackie podjęło decyzję o wycofaniu Brygady na kilkutygodniowy odpoczynek. W drugiej połowie stycznia 1915 roku  na trasie przemarszu legionistów na leża zimowe do Kęt znalazły się Wadowice i inne miejscowości powiatu wadowickiego, m in.: Chocznia, Inwałd i Andrychów.

Dr Andrzej Małysa jest historykiem, adiunktem muzealnym w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach a także autorem ponad 50 artykułów poświęconych historii Kęt oraz biografii dwóch wybitnych wojskowych – generała Antoniego Giełguda (Generał Antoni Giełgud (1792-1831). Działalność wojskowa (wyd. 2016) oraz płk. Stanisława Królickiego (Pułkownik Stanisław Królicki. Żołnierz czterech wojen (wyd. 2018)).

Spotkanie z dr. Andrzejem Małysą  odbędzie się we wtorek (13.03) o godzinie 17:00 w Muzeum Miejskim w Wadowicach na ulicy Kościelnej 4. Jest to jedno z działań obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

(AG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.