Firma Maspex rehabilituje się za słynną wpadkę z Tigerem. Razem z Muzeum Powstania Warszawskiego będ
Maspex w piękny sposób rehabilituje się za wpadkę z Tigerem

Firma Maspex rehabilituje się za słynną wpadkę z Tigerem. Razem z Muzeum Powstania Warszawskiego będzie prowadzić w tym roku projekt "Parasol Historii. Wspomnienie’44". Będzie też pomoc finansowa dla Powstańców Warszawskich. Ale to nie wszystko...

Tak właśnie powinno się to robić. Spółka Maspex nie chowa głowy w piasek po słynnej sierpniowej wpadce z reklamowaniem napoju Tiger, kiedy to przy promocji napoju 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zaprezentowano na Instagramie grafikę z wyciągniętym środkowym palcem i napisem "Chrzanić to, co było. Ważne to, co będzie!". W social mediach zawrzało, posypały się zawiadomienia do prokuratury a firma, właściciel marki Tiger, przeprosiła za całe zamieszanie, wpłacając pół miliona złotych na konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Teraz Maspex przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego będzie prowadzić w tym roku projekt edukacyjny pod nazwą "Parasol Historii. Wspomnienie’44". Umowa między stronami została podpisana w lutym. Program  powstał z inicjatywy firmy Maspex z myślą o wsparciu społecznej świadomości historycznej oraz współpracy z organizacjami działającymi na rzecz upamiętnienia polskich bohaterów. Pierwsza edycja projektu funkcjonuje w ramach idei Wspomnienie’44 – jako wyraz pamięci o Powstaniu Warszawskim. Zaplanowane działania będą kontynuowane także w 2019 roku, kiedy będziemy obchodzić 75. rocznicę wybuchu powstania.
    
W ramach programu Maspex przeprowadzi w tym roku działania edukacyjne, które będą realizowane we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego – partnerem merytorycznym projektu. W pierwszych dniach sierpnia firma zorganizuje program edukacyjny, który zakłada opublikowanie w najważniejszych polskich mediach reportaży dotyczących Powstania. Najlepsi polscy dziennikarze przygotują serię tekstów, które w emocjonalny sposób będą przypominać bohaterstwo i dramat Powstańców. Dodatkowo wadowicka firma wesprze finansowo produkcję filmu pod roboczym tytułem „Kurier”, którego Muzeum Powstania Warszawskiego jest inicjatorem i pomysłodawcą.  

Parasol Historii ma przede wszystkim ochraniać od zapomnienia ludzi i minione wydarzenia. Obecna edycja projektu funkcjonuje w ramach idei Wspomnienie’44, ponieważ chcemy aktywnie włączyć się w budowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim. W związku z tym planujemy zarówno działania edukacyjne, jak również wiele innych projektów, których celem jest m.in. kontynuacja pomocy żyjącym powstańcom. Bardzo cenimy fakt, że patronem merytorycznym naszej akcji edukacyjnej zostało Muzeum Powstania Warszawskiego, które od 14 lat nie tylko wspaniale opowiada o sierpniu 44. roku, ale również gromadzi świadectwa Powstańców – mówi Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Maspex.

Cieszymy się, że możemy wesprzeć projekt edukacyjny, który pomoże zachować pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego. Dzięki publikacji serii reportaży o Powstańcach i pokazaniu historii konkretnych ludzi mamy możliwość poznania i zrozumienia historii Powstania. Parasol Historii. Wspomnienie ’44 to cenna i potrzebna inicjatywa – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

W ubiegłym roku w ramach zbiórki „Pomoc dla Powstańców”, organizowanej przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Maspex przeznaczył pół miliona złotych na pomoc żyjącym powstańcom. W kolejnych dwóch latach firma planuje ponownie włączyć się w tę akcję. W 2017 roku Maspex udzielił także finansowego wsparcia Fundacji Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej im. gen. brygady Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”, która prowadzi jedyną w Polsce specjalistyczną przychodnię świadczącą pomoc medyczną dla weteranów II wojny światowej, osób represjonowanych oraz ich rodzin. Pomoc finansowa na rzecz fundacji będzie realizowana również w tym roku. W warszawskiej przychodni  opieką lekarską i medyczną objętych jest w sumie ponad 5 500 kombatantów, z czego aż 550 pacjentów to osoby powyżej 90 roku życia. Z pomocy medycznej i pielęgnacyjnej mogą skorzystać osoby, które po II wojnie światowej były prześladowane politycznie, są w podeszłym wieku i w większości – bardzo schorowane. Przychodnia Fundacji AK otacza również stałą opieką lekarską i pielęgnacyjną obłożnie chorych, którzy nie opuszczają domów.

Maspex postanowił także wesprzeć tworzenie kolejnych Tablic Pamięci upamiętniających ofiary Powstania Warszawskiego i miejsca związane z tym wydarzeniem, znajdujące się w różnych dzielnicach stolicy. Firma ufunduje dodatkowe tablice z tekstami w języku angielskim. W pierwszym etapie  zamontowane zostaną 44 tablice w miejscach często odwiedzanych przez turystów. Partnerem Merytorycznym tego projektu również jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

W ramach działań wspierających Powstańców, Maspex angażuje się również w akcję pod hasłem „Paczka dla Bohatera”. Przed ostatnimi Świętami Bożego Narodzenia firma przekazała prawie 7 ton produktów spożywczych ze swojej oferty dla 930 Kombatantów. Pracownicy firmy w ramach wolontariatu zaangażowali się w prace przy pakowaniu paczek dla żołnierzy w Warszawie oraz Krakowie, a także w pomoc przy ich rozwożeniu. Również w tym roku wsparcie tej akcji będzie kontynuowane.


       

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+11 #1 Monia 2018-03-05 10:30
Byłem przekonany, że dotrzymają obietnicy. Gratuluję pomysłu!
Cytować
+11 #2 exet 2018-03-05 10:33
No proszę, jeszcze "Paczki dla Bohaterów". I to się nazywa klasa.
Cytować
+15 #3 Ha 2018-03-05 10:37
Dali dupy ale wybrnęli perfekt.
Cytować
+10 #4 Ula 2018-03-05 10:44
Na jednorazowej pomocy się nie kończy, to bardzo fajnie z ich strony. Jestem ogromnie dumna kiedy widzę jak powstają takie piękne inicjatywy w moim kraju!
Cytować
+13 #5 vq 2018-03-05 10:48
Powstańcy to już starsi ludzie, potrzebują naszego wsparcia. Wspaniałe jest to, że mogą na kogoś liczyć. Oby tak dalej!
Cytować
+12 #6 Karol Klata 2018-03-05 10:51
Bardzo się cieszę, że firma dotrzymała danej obietnicy, to bardzo ważne. Tego, co się wydarzyło już się nie cofnie, zdarza się najlepszym, dobrze że wykazali skruchę i teraz pomagają Powstańcom. Myślę, że to dla nich najlepsza nauczka, bo sporo stracili na tym kryzysie. Zastanawiałem się jednak ostatnio, która firma zrobiła więcej dla Kombatantów i w sumie żadna... a mogliby pójść w ślady Maspexu i zjednoczyć siły.
Cytować
+11 #7 MartaO 2018-03-05 10:52
Ciekawy pomysł ze współpracą z Muzeum PW, każda inicjatywa edukacyjna w tym kraju jest dobra, już i tak dzieciaki prawie nic nie wiedzą o historii Polski. Do tego samo wsparcie materialne Powstańców, to też jest bardzo istotne. Z tymi tablicami też fajny pomysł, oby ich tylko wandale nie zniszczyli.
Cytować
+12 #8 Marta Molik 2018-03-05 10:55
Wpakowali się w kryzys, ale przynajmniej wyszli z niego z klasą. Przeprosili, dali pół miliona i co najważniejsze, na tym się nie skończyło, bo pomagają dalej. Finansują akcję Pomoc dla Powstańców, dają kase dla szpitali, w których leczą się Kombatanci itd. Takie działania szanuję:)
Cytować
+7 #9 aldi 2018-03-05 11:03
Polska firma ma klasę! Popieram wszelkie akcje, w których pomagamy innym.
Cytować
+4 #10 janusz 2018-03-05 11:10
szok - tyle wpisów "Jarząbków" w odstępie kilkunastu minut... pięknie was tam w Maspexie wytresowali :o
Cytować
+10 #11 Maciej 2018-03-05 11:13
No i widzicie, tyle szumu było, ale ile dobrego z tego wyszło. Każda firma może popełnić wizerunkową gafę, trzeba patrzeć na to, jak potem się zachowają, no a w tym przypadku Maspex zachował się z wielką klasą. Wierzę, że na tym ich pomoc się nie skończy ;) Trzeba mieć wiarę w nasze rodzime firmy, bo to one najczęściej wspierają nasz kraj. Dzięki Maspex!
Cytować
+5 #12 Bud033 2018-03-05 11:18
Nikt do tej pory nie zrobił tyle dobrego dla Powstańców co Maspex!
Cytować
+10 #13 myśliciel 2018-03-05 11:35
I takie inicjatywy należy głośno chwalić.
Cytować
+9 #14 myśliciel 2018-03-05 11:47
No i fajnie, ten projekt to ciekawy pomysł.
Cytować
-3 #15 Propaganda 2018-03-05 12:35
"Przed prawdą nie uciekniesz,jak przed młodym Chajzerem"
Cytować
+3 #16 to ja 2018-03-05 16:07
Następna akcja reklamowa. Nie kupuję tego. Maspexowi życzę więcej szacunku do ludzi.
Cytować
+6 #17 km 2018-03-05 18:19
Już dawno zapomniałem o całej akcji z Tigerem, a tu proszę. Maspex dalej działa. I to jak. Jestem pozytywnie zaskoczony :) Extra pomysł z tą współpracą!
Cytować
+1 #18 Nule 2018-03-06 22:16
Musimy paniętać o bohaterach, powstańcach. Podoba mi się, że kolejna firma włącza się takie projekty edukacyjne.
Cytować
+1 #19 Ewelina 2018-03-07 07:36
Ekstra, że oprócz tablic w naszym ojczystym języku, powstaną również w języku angielskim. To bardzo istotne, zważywszy na fakt, że do naszego kraju przybywa coraz więcej turystów. Niech i oni poznają trochę historii naszego państwa, historii polskich miast.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.