W Lanckoronie podczas uroczystej sesji Rady Gminy, na którą zaproszono sporo ważnych gości, zainaugur
Lanckorona zainaugurowała obchody 250-lecia zawiązania Konfederacji Barskiej

W Lanckoronie podczas uroczystej sesji Rady Gminy, na którą zaproszono sporo ważnych gości, zainaugurowano obchody 250-lecia Zawiązania Konfederacji Barskiej w gminie Lanckorona. w trakcie roku zaplanowano z tej okazji kilka wydarzeń.

W Lanckoronie zainaugurowano obchody 250-lecia zawiązania Konfederacji Barskiej i 100-lecia niepodległości Polski. Miało to miejsce w środę (28.02) na uroczystej sesji Rady Gminy w  sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie, na którą na zaproszenie Wójta Tadeusza Łopaty przybył wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz senator RP Andrzej Pająk. Całość rozpoczęła się uroczystym wciągnięciem flagi na maszt przed budynkiem Urzędu Gminy.

Flaga powiewająca nad urzędem będzie przypominać nam wszystkim, że rok 2018 jest rokiem dwóch wielkich rocznic – 100-lecia Niepodległości Polski i 250-lecia zawiązania Konfederacji Barskiej – powiedział wójt gminy Lanckorona Tadeusz Łopata.

W uroczystej sesji uczestniczyli także radni powiatowi Zbigniew Małecki oraz Jerzy Sikora. Urząd gminy był reprezentowany przez sekretarz Teresę Florek, skarbnik Barbarę Miskę oraz pracowników. Na sali można było dostrzec także kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, a dyrektorzy wszystkich szkół z terenu gminy stawili się wraz z delegacjami szkolnymi. Na zaproszenie wójta pojawiła się również niedawno powołana Gminna Rada Seniorów.

Uroczystej oprawy całości nadał udział pocztów sztandarowych, którym przewodził Komendant Gminny ZOSP RP Stanisław Moskała , w których znaleźli się przedstawiciele OSP Lanckorona, OSP Izdebnik, OSP Jastrzębia, OSP Skawinki, SP Lanckorona, 21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich Małopolski wraz ze Zbigniewem Strzeżywojem – Burzyńskim. O oprawę muzyczną i odegranie hymnu państwowego zatroszczyła się Gminna Orkiestra Dęta na czele z kapelmistrzem Zygmuntem Rozumem.

Obrady uroczystej XXXI sesji Rady Gminy otworzył przewodniczący Ryszard Frączek, którzy przywitał wszystkich gości oraz poprosił wójta  o wygłoszenie okolicznościowego wystąpienia. Wójt przypomniał wszystkim zebranym, że wspólnym mianownikiem łączącym 250-lecie zawiązania Konfederacji Barskiej i 100-lecie odzyskania niepodległości Polski jest właśnie niepodległość, bo to o nią upominali się konfederaci barscy odwołując się przy tym do dwóch wielkich wartości: wiary i wolności. Właśnie nad tymi zaś dwoma wartościami pochylił się w swoim przemówieniu Prezes Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony prof. Zbigniew Mirek.

Po przemówieniach odczytana została przez przewodniczącego uchwała inaugurująca obchody 250-lecia Zawiązania Konfederacji Barskiej oraz 100-lecia niepodległości Polski w roku 2018 w gminie Lanckorona, która została przyjęta przez aklamację. Następnie Gminna Orkiestra Dęta odegrała hymn państwowy.

Potem głos zabrał senator RP Andrzeja Pająk, który opowiedział o otwarciu domu polskiego w Barze, miejscu zawiązania konfederacji i o tym jak kultywowana jest tam polskość. Następnie głos zabrał wojewoda Piotr Ćwik, który w swoim przemówieniu wyraził podziw dla przygotowań poczynionych przez organizatorów oraz podkreślił, że głównym sensem świętowania takich rocznic jest kultywowanie pamięci dla młodych pokoleń. Zauważył również, że na sali była obecna młodzież szkolna, co jak podkreślił szczególnie go cieszy.

Ostatnim elementem uroczystości był występ artystyczny młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Skawinkach, który przybliżył wszystkim zgromadzonym miejsca związane z konfederacją barską w naszej okolicy, a patriotyczne piosenki wykonywane przy akompaniamencie gitary i skrzypiec stworzyły wspaniały klimat uroczystości.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-2 #1 Obserwator 2018-03-03 22:07
Jedyna uroczystość tego typu w Powiecie...A gdzie są pozostałe Gminy... A gdzie Starostwo z Kalińskim,zapom nieli...Takiego mamy Staroste patriote...obud zi się w Listopadzie prawie będzie robił kampanie wyborczą...
Cytować
-3 #2 janusz 2018-03-05 12:01
dalsze upamiętnianie i pielęgnowanie patologii :( kiedy ten obłęd się skończy?
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.