Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II zostało nagrodzone za dostępność gmachu głównego dla osób z nie
Papieskie muzeum z kolejną nagrodą. Za co tym razem?

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II zostało nagrodzone za dostępność gmachu głównego dla osób z niepełnosprawnością ruchu przyznawaną przez władze województwa małopolskiego.

Małopolskie muzea, teatry i centra kultury z roku na rok są coraz lepiej przystosowane do potrzeb osób, które mają problem ze wzrokiem, słuchem czy poruszaniem się. Do przedstawicieli 22 wojewódzkich instytucji kultury trafiły w w poniedziałek (4.12) specjalne "świadectwa dostępności" potwierdzające, że dostosowały one swoją ofertę zgodnie z opracowanymi przez województwo Małopolskie "Wytycznymi dostępności".

Podczas uroczystości, która odbyła się w Krakowskim Teatrze STU, certyfikaty wręczył Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszar kultury.

"Świadectwa dostępności" po raz pierwszy trafiły do instytucji kultury Województwa Małopolskiego, które dostosowują swoją ofertę do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu, wzroku czy słuchu. To jednak dopiero początek tych działań, gdyż w najbliższych latach – dzięki naszemu projektowi "Małopolska. Kultura wrażliwa" – małopolskie muzea czy teatry będą nie tylko bardziej dostępne, ale też bardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami – podkreślał Leszek Zegzda podczas wręczenia wyróżnień, któremu towarzyszyła prezentacja spektaklu "Mały Książę" – w pełni dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną, tłumaczeniem na język migowy oraz przestrzenią dla osób poruszających się na wózkach)

W naszym powiecie jedyną instytucją, która otrzymała takie świadectwo jest Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Placówka została nagrodzona za dostępność gmachu głównego dla osób z niepełnosprawnością ruchu.

Aby otrzymać "świadectwo dostępności", małopolskie instytucje kultury musiały pozytywnie przejść ocenę dostępności, która została przeprowadzona przez zespół ekspertów. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele instytucji kultury, nauki oraz przede wszystkim – organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Wyróżnienia w sumie trafiły do 33 obiektów, a dziewięć z nich otrzymało wyróżnienia we wszystkich trzech kategoriach: dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i ruchu. W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie "Wytycznych dostępności" o bardziej szczegółowe wymagania.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.