Z okazji 700 lecia wsi i parafii Witanowice, miejscowość doczekała się dwóch ciekawych wydawnictw. T
Dwa ciekawe albumy na 700-lecie wsi i parafii Witanowice

Z okazji 700 lecia wsi i parafii Witanowice, miejscowość doczekała się dwóch ciekawych wydawnictw. To "Witanowice na starej fotografii" oraz "Parafia Witanowice z sercem i duszą". Warto po nie sięgnąć.

W środę (6.12) podczas uroczystej sesji z okazji 700 lecia wsi i parafii Witanowice, zostanie zaprezentowany album "Witanowice na starej fotografii", którego opracowania podjął się Ryszard Góralczyk. Ta wyjątkowa publikacja wydana została dzięki współpracy Urzędu Gminy Tomice i Wydawnictwa "Prasa Beskidzka" w Bielsku-Białej.

Album jest rodzajem nostalgicznej, sentymentalnej podróży w czasie – w historię wsi Witanowice, jej parafii, instytucji i organizacji, ale i osobistą wędrówką każdego mieszkańca – do lat dzieciństwa, młodości, wieku średniego. Jest kroniką fotograficzną dokumentującą kulturę materialną wsi, prezentującą miejsca, ludzi, zdarzenia. Jest zbiorem archiwalnych dokumentów i zdjęć, na których odnajduje się obrazy przedstawiające znajome, ale jednak odmienne oblicze wsi; ujrzeć można często miejsca, po których pozostały już tylko wspomnienia. Czytelnicy wędrują po miejscach, w których, spoglądający ze starych fotografii dawni mieszkańcy, się urodzili, żyli i pracowali, a także są świadkami rodzinnych, religijnych, społecznych i historycznych wydarzeń.

Album został wydany z okazji 700-lecia wsi i parafii Witanowice. Zamieszczone w nim zdjęcia i dokumenty pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych, obecnych i byłych mieszkańców Witanowic, którzy z życzliwością udostępnili rodzinne fotografie i materiały archiwalne, by w pamięci potomnych zachować obraz mijającego czasu. Uczynili to nie tylko z szacunku dla przeszłości, ale również w trosce o przyszłość swojej małej ojczyzny.

Publikacja, poza oczywistą wyprawą sentymentalną, ma również wymiar edukacyjny. W części tekstowej albumu wykorzystano informacje i cytaty ze źródeł historycznych, opisujące upamiętniane zdjęciami osoby, miejsca bądź wydarzenia, ilustrujące rzeczywiste obrazy z dziejów wsi. Przytoczone fragmenty artykułów i niepublikowanych tekstów oddają atmosferę dawnych Witanowic.

Myślą przewodnią albumu "Witanowice na starej fotografii" były słowa zaczerpnięte z opracowania "Czternastowieczna parafia witanowska, jej stara świątynia i plebania", nieżyjącej nauczycielki z Lgoty i Witanowic, Matyldy Boroń: Coraz mniej jest nas, tych co jeszcze pamiętają. Pójdzie w niepamięć, odejdzie z nami. Może to moje skromne bajanie, a nie pisarskie dzieło, nasunie wyobraźni obraz, jak to kiedyś było. Schylmy głowy przed tą cudowną dawnością: modrzewiowym kościółkiem i wszystkim dookoła – wyjaśnił Ryszard Góralczyk, który blisko rok poświęcił na opracowanie 200-stronnicowego albumu.

Ale to nie jedyna publikacja wydana z okazji tak zacnego jubileuszu. "Parafia Witanowice z sercem i duszą" - to tytuł albumu, który zawiera 47 różnych historii i świadectw mieszkańców Witanowic. Autorkami książki są Renata Skorczyńska i Edyta Bliźnik. Inspiratorem do jej wydania i zebrania opowieści parafian o Witanowicach był ksiądz proboszcz Józef Wróbel.

 

(LG, MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.