W formie książkowej ukazały się "Prowincjałki" Zbigniewa Jurczaka, kontynuacja publikacji "Oblicze t
Felietony Zbigniewa Jurczaka w formie książkowej

W formie książkowej ukazały się "Prowincjałki" Zbigniewa Jurczaka, kontynuacja publikacji "Oblicze tej ziemi" zawierająca większość felietonów autora publikowanych na jego blogu jak i portalu WadowiceOnline.pl.

Jak ktoś lubi jego pióro i tęskni za zlikwidowanym trzy lata temu blogiem, będzie zadowolony. Właśnie ukazały się w formie książkowej "Prowincjałki czyli heretyckie zapiski" Zbigniewa Jurczaka, kontynuacja wydanej w 2013 roku publikacji "Oblicze tej ziemi" zawierająca większość felietonów autora publikowanych właśnie na jego blogu. Co ciekawe, w książce możemy też przeczytać felietony publikowane na portalu WadowiceOnline.pl.

Wydawnictwo liczy 208 stron, okładkę do niego zaprojektował Grzegorz Giermek. Jest sporo o Wadowicach, kulturze, sytuacji politycznej, dawnych czasach. Można je kupić w cenie 10 złotych w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej bądź w księgarni przy ulicy Krakowskiej. Warto się spieszyć: nakład to 1000 egzemplarzy a autor nie planuje dodruku...

Przypomnijmy, że Zbigniew Jurczak urodził się w 1947 roku w Wadowicach. Ukończył studium nauczycielskie i Uniwersytet Jagielloński. Od czasów liceum jest animatorem życia artystycznego i kulturalnego, jest muzykiem, malarzem, autorem scenariuszy. Autor wielu publikacji o Wadowicach, redaktor kilkunastu regionalnych wydawnictw. Wychowanek harcerstwa, uczestnik wydarzeń marcowych 1968 roku, działalność opozycyjną prowadził poprzez kabaret polityczny (1968-1979). Jeden z animatorów wadowickiej „Solidarności”. Od 1970 roku pracował jako nauczyciel w Andrychowie potem w Wadowickim Domu Kultury a od 1977 roku w Spółdzielni Mieszkaniowej. Równolegle pracował też jako muzyk estradowy. Od 1984 roku pracował jako redaktor w Beskidzkiej Oficynie Wydawniczej w Bielsku Białej a następnie był kierownikiem Galerii Biura Wystaw Artystycznych. W latach 1988-89 pracował fizycznie we Francji. W 1989 roku rozpoczął własną działalność gospodarczą. Był do 1996 roku wiceprezesem i księgowym spółki akcyjnej. Założył Klub Pracy Twórczej„Beskidnicy”(1969), Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej (1971), Galerię Sztuki Współczesnej BWA (1987), współorganizator Klubu „Garsoniera” (1977), Muzeum Historycznego Wadowic (1987), Muzeum E. Zegadłowicza (1995). Założyciel almanachu „Beskidnicy” (1980) i „Nadskawie” (1981) oraz gazety „Nad Skawą” (1990). Jest żonaty od 1970 roku. Ma dwójkę wnuków we Francji. Utrzymuje się z kapitału. Jest także armatorem statku żeglugi śródlądowej. W 2010 i 2014 był kandydatem w wyborach o fotel burmistrza Wadowic, był też radnym powiatowym.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-3 #1 A. 2017-11-23 07:44
Pamiętam jego 'mądrości' z tej strony...
Za tę 10-tkę to wolę sobie jakiegoś czteropaka zakupić.
Cytować
-7 #2 Marian z zadupia 2017-11-23 10:55
Ciekawe kto będzie czytał takie duperele...
Cytować
-5 #3 mamma mia 2017-11-23 12:47
o Boże
Cytować
-4 #4 de Fines 2017-11-23 14:10
Co się stało z OBRAZAMI z FRANCJI , szpitalny spiritusik też porobił spustoszenia w głowie
Cytować
-6 #5 Dobre 2017-11-23 22:01
Żonaty od 1970 roku? :lol: A od którego roku już po rozwodzie? Czy sprawa o pobicie męża pewnej pani już się zakończyła? :-)
Cytować
0 #6 Skawa 2017-11-27 09:54
....gazety „Nad Skawą” ???
Przeciez to nie on wydawał !!!
Cytować
+3 #7 Zbigniew Jurczak 2017-11-27 11:17
Dziękuję panie Marcinie za reklamę. Reakcja pańskich Czytelników dowodzi postawionej w
"Prowincjałkach" tezy generalnej, że przywołany przez JPII duch święty jednak zstąpił i odmienił zdecydowanie katolickie oblicze wadowiczan. Gratuluję. Co do wątpliwości anonimów - nie jestem po rozwodzie, nikogo nie pobiłem, spraw żadnych nie mam a Nad Skawą to ja - obłudni aroganci - założyłem. Amen. :P
Cytować
0 #8 Edward Wyroba 2017-11-28 13:27
Zbyszek. Sprawy rodzinne mnie nie interesują i nigdy nie interesowały, więc od nich całkowicie się odcinam. A Nad Skawą założyliście wspólnie z trzema innymi osobami, więc nie przypisuj sobie zasług, zwłaszcza, że dwie z tych osób już nie żyją.
Jednak zrobiłeś wszystko, aby Nad Skawą zlikwidować, kiedy szantażowano cię Gorzeniem. Podobnie jak zrobiłeś wszystko po szantażu fircyka, aby pozbyć się mnie z TMZW za 70 metrów kw. lokalu. Co prawda zostałeś w tej sprawie z ręką w nocniku, ale tez temat, jako dla ciebie niewygodny przemilczasz. Niestety, ja nie przemilczę zwykłego, pospolitego złodziejstwa moich prac przy jednoczesnym "wygumkowaniu" mnie i tylko z twojej inicjatywy z historii powiatowych plenerów. Do tego byłeś tak denny, że opublikowałeś jedną jedyną fotografię zbiorową uczestników pleneru w Spytkowicach, którą dzięki temu, że wykonałem ze statywu "okrasza" moja osoba. Nawet nie wpadłeś na to, żeby jak na fotografii zbiorowej Roberta ze Stryszowa, zasłonić mnie moją fotografią.
Dlatego w ogóle nie dziwią mnie opinie w komentarzach, w których czytelnicy uznają, że lepiej dychę wydać na czteropak, zamiast czytać twoje dyrdymały i urojenia, jakże dalekie od prawdy.
Cytować
+4 #9 Zbigniew Jurczak 2017-11-29 18:12
Panu Edwardowi przypominam, że przed Nad Skawą wyrosło z Rozmaitości Wadowickich, które wcześniej były Biuletynem Rady Dyrektorów a wcześniej redagowałem almanach Nadskawie. Do wszystkich tych periodyków (Podbeskidzia także) pisał Andrzej Buś. Rozmaitości były robione typograficznie, na składzie linotypowym. Wchodził skład komputerowy i nakłoniłem Andrzeja, który wcześniej z Michałem, Józkiem i Żakiem zaczęli robić gazetę, na wydawanie jednego tytułu, który zaproponowałem - Nad Skawą. Fakt, potrafiłem przekonać ludzi, którzy dzięki temu zaistnieli, albo się realizowali. Dotyczy to także ciebie. Zapytaj tych, co jeszcze żyją, czy mają jakieś pretensje do mnie z powodu swojej działalności w Towarzystwie. Ciebie nikt nie zmuszał, przyszedłeś i na własne życzenie odszedłeś. Teraz Towarzystwo na twój kolejny donos, wniosek do Starostwa, po 50 latach działalności, ma być likwidowane? Będziesz miał zapewne cholerną satysfakcję. Wreszcie skończysz Jurczaka, panie Wyroba, za 70m2 lokalu dla Towarzystwa. Pogratulować.
Cytować
+2 #10 @A. 2017-11-29 18:52
Cytuję A.:
Pamiętam jego 'mądrości' z tej strony...
Za tę 10-tkę to wolę sobie jakiegoś czteropaka zakupić.

Kup sobie nawet dwa, dobrze, że książki nie kupisz bo i tak nic byś nie zrozumiał ty biedny umysłowo A. z kropką. Namnożyło się tych z kropką w mieście, a co jeden głupszy :sad:
Cytować
0 #11 mamma mia 2017-11-30 00:54
żadne Boże - wodorosty
Cytować