Kolejne nagrody dla filmu "Z nurtem życia". Po wyróżnieniach na festiwalach w Estonii, Rosji i Indiach
"Z nurtem życia" z kolejną nagrodą. Tym razem film docenili Polacy

Kolejne nagrody dla filmu "Z nurtem życia". Po wyróżnieniach na festiwalach w Estonii, Rosji i Indiach film wadowiczan Krzysztofa Sarapaty i Tomasza Kotasia otrzymał Grand Prix festiwalu FilmAT w Warszawie w kategorii Polski Film Ekologiczny.

Film "Z nurtem życia" wadowiczan Krzysztofa Sarapaty i Tomasza Kotasia otrzymał  Grand Prix festiwalu FilmAT w Warszawie w kategorii Polski Film Ekologiczny.

Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia! To uczucie jakiego nie da się opisać! Dziękujemy! – cieszą się autorzy obrazu.

To kolejna nagroda jaką zdobył ten obraz. Niedawno Krzysztof Sarapata i Tomasza Kotaś powrócili niedawno z Estonii, gdzie z dumą uczestniczyli w międzynarodowym Festiwalu Filmu przyrodniczego Matsalu"Z nurtem życia" zrobił spore wrażenie zarówno wśród jurorów jak i widzów. Otrzymali tam Nagrodę Specjalną Parku Matsalu za walory edukacyjne filmu oraz obraz. Dodatkowo w kategorii za zdjęcia zajęli drugie miejsce.

Niedawno otrzymali też Nagrodę Specjalną za zdjęcia do filmu w kategorii "Human and Nature” na festiwalu Zero Plus w Rosji a także nagrodę za Najlepszy Film Dokumentalny 2017 w Bangalore w Indiach. Odebrał ją sam konsul RP w Indiach!

 

 

Przypomnijmy, że "Z nurtem życia" to 52 minutowy obraz, który wadowiczanie Krzysztof Sarapata i Tomasz Kotaś filmowali przez pięć lat na dnie zbiornika Zbiornika Świnna Poręba, gdzie nakręcili ponad 100 godzin materiału. Można w nim zobaczyć 80 gatunków zwierząt, które można spotkać nad Skawą.

Autorzy podczas realizacji zdjęć starali się uchwycić jak najwięcej piękna i różnorodności naszych rodzimych terenów Małopolski, które poprzez ingerencję człowieka od kilku miesięcy jest już pod wodą. Zamknęli w kadrach „rdzennych mieszkańców doliny”, którzy nie mają prawa głosu i nie mogą obronić swego domu, przegrywając z planem zagospodarowania przestrzennego. Stworzyli pamiątkę dla przyszłych pokoleń, jak również wspomnienie dla znających i odwiedzających te urokliwe i pełne rozmaitych gatunków flory i fauny miejsca.

Dwójka pasjonatów w ciągu pięciu lat musiała się zmierzyć także z wieloma trudnościami, jakie rodzi realizacja ujęć z udziałem natury i jej mieszkańców. Przede wszystkim poświęcili ogromną ilości czasu. Setki godzin spędzili na poszukiwaniach odpowiedniego miejsca na dane kadry. Bywało, że długo, bezproduktywnie wyczekiwali w czatowni (około 200 dni zdjęciowych, często w jednej pozycji, w wilgoci, w towarzystwie niezbyt uprzejmych komarów). Nie mając żadnej biblioteki dźwięków, każdy musieli nagrać osobno. Często musieli też działać błyskawicznie, rzucając wszystko tylko po to, aby wykorzystać wyjątkowe okoliczności pogody. Cały materiał został zarejestrowany jest w formacie RAW, więc sama jego edycji była bardzo pracochłonna.

Niespodzianką towarzyszącą obrazowi jest również kultowy, głęboki i ciepły głos Krystyny Czubówny, która zgodziła się poprowadzić narrację, pełniąc rolę przewodnika po kolejnych scenach. Film posiada wartościowy walor dokumentalno-historyczny, przybliżający ludziom obraz doliny Skawy przed jej zalaniem, co stanowi prawdziwą wartość edukacyjną dla przyszłych pokoleń. To również doskonała reklama naszego regionu.

Warto dodać, że film miał premierę 22 kwietnia tego roku na Światowy Dzień Ziemi właśnie w wadowickim Kinie "Centrum", które jako pierwsze w kraju pokazało go widzom. Niedawno rozpoczęła się przedsprzedaż ich dzieła w  wersji na DVD i Blu-Ray.

Portal WadowiceOnline.pl jest jednym z patronów medialnych obrazu.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.