To już taka nowa tradycja: podopieczni Domów Pomocy Społecznej po raz kolejny zaprezentowali swoje pra
Terapia poprzez sztukę. Ta wystawa pokazuje, że można

To już taka nowa tradycja: podopieczni Domów Pomocy Społecznej po raz kolejny zaprezentowali swoje prace w Wadowickiej Bibliotece Publicznej. Ta wystawa ma duszę i serce!

We wtorek (7.11) w Wadowickiej Bibliotece Publicznej  miał miejsce wernisaż wystawy  prac plastycznych pensjonariuszy Domów Pomocy Społęcznej z terenu powiatu wadowickiego, oświęcimskiego  i chrzanowskiego. W otwarciu ekspozycji uczestniczyli  przedstawiciele władz powiatowych, opiekunowie,  terapeuci oraz sami artyści. W sumie kilkadziesiąt osób.

Prezentowane prace zostały wykonane w ramach zajęć z arteterapii przez osoby w różnym wieku i z różnym stopniem niepełnosprawności.  Przy ich tworzeniu wykorzystano wiele technik, środków oraz materiałów, dzięki czemu ekspozycja jest niezwykle barwna i różnorodna. Pod czujnym okiem terapeutów powstały małe dzieła sztuki: piękne obrazy, figurki, drewniane dekoracje, urocze maskotki i przytulanki, rysunki na szkle oraz ozdoby świąteczne. Wiele z tych przedmiotów pełni funkcje nie tylko dekoracyjne, ale też użyteczne.

Dla podopiecznych DPS-ów działania artystyczne stanowią możliwość wyrażenia przeżyć trudnych do przekazania słowami. Pozwalają również na odreagowanie tłumionych emocji i napięć.  Prezentowana wystawa jest tak naprawdę obrazem bogactwa wnętrza i osobowości zarówno tych mniejszych, jak i większych artystów. Postrzegajmy ich zatem jako twórczych członków naszej lokalnej społeczności.

Autorami prac są pensjonariusze z następujących Domów Pomocy Społecznej:

•    Powiatowy Dom Pomocy Społecznej im. A. Starzeńskiego w Płazie
•    Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Izdebniku
•    Dom Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Bulowicach
•    Dom Pomocy Społecznej Sióstr Nazaretanek w Wadowicach
•    Dom Pomocy Społecznej w Wadowicach, ul. Parkowa
•    Środowiskowy Dom Samopomocy im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Wadowicach
•    Dom Pomocy Społecznej im. św. O. Rafała Kalinowskiego w Wadowicach
•    Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratów w Zebrzydowicach
•    Dom Pomocy Społecznej „Caritas” w Zatorze

Ekspozycję można zobaczyć w godzinach pracy Wadowickiej Biblioteki Publicznej do 2 grudnia tego roku.

(JP)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.